unnamed

Her yıl yeni ümitler yeni umutlar ile başladı her zaman ki gibi ve herkes temennilerini paylaştı beklentileri doğrultusunda. Akabinde ve detayında tatil bitip 4 Ocak 2016 itibarı ile hayat tekrar başlayınca müthiş hatta müthüş başladığını bize hemen hissettirdi.

 1. Asgari Ücret Zammı: Evet yıllardır seçimlerde vaad edilen ama sandıklardan ayrıldıktan sonra untulan bir noktaydı, bu sefer unutulmadı ve nadir gördüğümüz gerçekleşen bir seçim vaadi oldu. %30 artış iyi bir artış ve halkımızın bir kesimini bizden çok daha mutlu edecek. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 2. Köprü ve Otoyol Ücretleri Zammı: 1. Madde gerçekleştiği için halkımızda olması gerektiği gibi bir heyecan bir coşku oluştu. Zaten 2015 sonunda çok dillendirilmişti ve yeni yılın ilk günü gerçekleşmesi sonrası herkes kaynağı nasıl sağlanacağını veya neden bu zamana kadar sağlanmadığı dedikodularına karışmışken bizi ilk kendimize getiren haberlerden biri geldi. Köprü ve otoyol ücretlerine hatrı sayılır zam gördük. Mesela köprüden geçen bir otomobil 3.40 tl öderken şimdi 4.75 ödeyecek. Ortalama %16 açıklanan ama İstanbul her gişesi ile ortalamayı ciddi yükseltiyor. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 3. Doğalgaz Zammı: Zaten Rusya krizi sonrası alternatifleri değerlendirmeye başlamıştık aslında, bunu mevcut hava kirliliğindeki artıştan anlıyoruz. Tabi şimdi hava kirliliğini kabul etmeyen bir kesim olabilir, havayı kirletmeyen kömür kullananlardır muhtemel. Şimdi zaten azalan doğalgaz sarfiyatı bu kriz ortamı atlatilinca unutulacak ya kullanım az olduğundan şimdi zam için zamanlama manidar. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 4. Elektrik Zammı: Evet kullanmayıp boykot edilecek bir durum da yok. Belki doğalgaz kullanımı farklı alanlara kaydirilabilir ama elektrik için o kadar da şanslı değiliz. Belki de bu işten jeneratör firmaları kaymak yer kim bilir. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 5. Vergi Zammı: Takvimler 2016 göstermeye başlaması ile birlikte motorlu taşıt vergisi, çevre ve temizlik vergisi, pasaport, ehliyet, Noter kağıtları vb zamlandı. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 6. Alkol ve Sigara Zammı: Her ikisini de tüketmem ama gelen zam ile 2016’mızın müthiş geçeceğini anlamak için çok düşünmeye gerek yok. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 7. Trafik Sigortası Zammı: En çok beni en müthiş hissettiren zam oldu, gerçekten beklenmedik şeyler daha mutluluk veriyor. 2015 yılında zaten belirli sınırlandırmaları kaldırıp serbest bıraktığımızda 3 katına varan artışlar görmüştük şimdi %20 daha gördük hadi hayırlısı. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 8. Müze ve Ören Yerleri Zammı: Mesela 5 tl verip girdiğimiz Aspendos’à bugün girmek istesek 20 tl. Her yerde %400 değildir elbet ama oran çok çok acımasız. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 9. Meyve ve Sebze Zammı: Aslında doğrudan üstteki saydiklarim ile bağlantısı olduğunu düşünmüyorum, kar yağması ciddi etkiledi ama zamanlama manidar. Gerçi istatistik olarak enflasyon oranına da yansımıyor, 1 – 2 domates 1 – 2 salatalık eksik alırız. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 10. Asgari Geçim İndirimi Zammı: Asgari ücreté paralel olarak en az 33.32 tl artış gösterdi. Net maaş ile çalışanlar hissetmezler pek. Brüt ile çalışanlar ise 3 ay sonra arkasından el sallar. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.
 11. Emekli Zammı: 100 tl zam yapılmış ama memur emeklisi için.  İşçi emeklisi için henüz bilgi edinemedim. En alt birimden varsayalım %10 kadar eder ama memur emeklisi de 1000 tl emekli maaşı alır mı? Neyse Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yapılanı söylemek lazım.

Yani demem o ki asgari ücrete zam haberi geldiğinde Meksika dalgası yapacak kadar sevinen topluumuz ay ortasına ulaşmadan önceki hayatına geri dönecek ama en az 10 15 gün 2016 müthiş başladı. Hele bugün transfer dönemi de açılmışken Beşiktaş kaleci, Fenerbahçe forvet ve Galatasaray da hem forvet hem sağ bek alırsa değmeyin keyfimize.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir