mutlu olmak

Bayramlar ayrı bir güzel geçer benim için, en önemli etken memleketime Şile-Sofular’a giderim, arkadaşlarımla bolca vakit geçiririm.

Arefe günü kısa bir yolculuk sonrası Sofular’a gitmek ve ikindi namazı sonrası köy halkı nın topluca mezarlık ziyareti arefe gününün vazgeçilmezidir her bayram. Aramızdan ayrılan büyüklerimizi ziyaret etmek, onlara dua etmek bayramın ilk adımıdır. O akşam herkes köyümüzün derneğinde toplanır ve hasret giderilir, iş hayatının da başlamısyla eskisi kadar sık görüşmek mümkün olmadığı için uzun uzun muhabbetler zamanı alır götürür. Yine de çok geç olmadan eve gidip uyumak gereklidir ki sabah namaza kalkılabilsin 🙂

Sabah erken saatte kalkıp abdestini alırsın bayram kıyafetlerini giyip camiye doğru yol alırsın, kıyafetler ekseriyetle ilk kez kullanılır. Bayram namazı sonrası tüm ahali cami avlusunda toplanır ve bayramlaşma başlar. Yaş sırasına başlayarak bayramlaşılır ve sıraya geçilir, daha ufaklar sırayı takip eder. Sıra bana gelene kadar yaklaşık 100 + kişi ile bayramlaşmış olurum 🙂 Caminin avlusunda döne döne tamamlanır ve en ufaklar yerine geçene kadar beklenir ve imamın bayram duası ile bayramlaşma merasimi tamamlanır.

Ev halkı hazırlanmıştır çoktan, kalabalık (babannem ve ailesiyle birlikte 4 oğlu) eşliğinde kahvaltıya oturulmadan önce evin bayramlaşması tamamlanır, gerekli harçlıklar da tamamlandıktan sonra kahvaltıya oturulur. Bütün ailenin bir arada olduğu kahvaltının keyfi anlatılamaz.

Kahvaltı sonrası kısa ve öz 15 dakika ile sınırlı aile ziyaretleri başlar ve kuvvetle muhtemel öğlene kadar tamamlanır. İşte o andan itibaren bayram tamamlanmış tatil moduna geçilmiş olur. Sohbet muhabbet eşliğinde batak veya okey ile akşama ulaşılır.

İlk akşamın bir diğer vazgeçilmezi gece toplanıp Şile’ye gitmektir, liman manzaralı naif bir yer seçilerek alkolsüz alkollü içecekler, aperatif yiyecekler nargile eşliğinde gecenin yarısına ulaşılır. Ertesi sabah kişisel tercih ve mevsimin etkisiyle isteyen balık tutmaya, isteyen denize girmeye, isteyen mantar toplamaya, isteyen kestane toplamaya vs gider. Orman havası, deniz havasıyla birleşince zindelik verir ve bütün gününüzü koşturmacayla geçirirsiniz. Kah oradasın, kah burada…

Her bayram aynı şeylerin tekrarlanmasına rağmen her seferinde ilk kez bayram yaşıyormuş hazzı alıyorum. Belki siz anlattıklarımı olağan karşılayabilirsiniz ama benim için her bayram maksimum keyif, her bayram yeni bir tat…

Mim 😀
Bayramın güzelliklerini benim penceremden gördünüz acaba Murat Can Demir, Erdal Erdoğdu, Cihan Çavuşoğlu ve Arzu Cihangir’in bayramları nasıl geçmiş? Merak ediyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “BAYRAM HAVASI”