Bir Ritüel: Metrobüs Dramı

Her sabah düzenli olarak metrobüs kullanan bir vatandaş olarak içinde bulunduğumuz dramı bir miktar dillendirmeye çalışacağım.

Sistem yapılışı itibarı ile halka zaman kazandırmak üzerine kurulu bölünmüş yol üzerinde ilerleyen araçlar ile faydalı olmaktı. Başlarda verimli ve performanslı olarak hizmet verdiği zamanları da gördük ama e5 üzerinde metrobüse paralel hatları ve minibüsleri kaldırınca tüm herkesi metrobüse zorlamış oldular. Bunun akabinde de yaklaşık 3 sene kadar önce banliyö hatlarının da geçici olarak devre dışı kalması tuz biber oldu. Doğal olarak Sn Kadir Topbaş ‘ın da geçmişte dediği gibi hesaplanan günlük taşıma kapasitesi olan 400k yerine 1 milyonu gördü sistem. Muhakkak bu zaman kazandıran toplu taşıma aracından yararlanmak için guzergahi üzerinde bir yaşam yığılması da oldu.

Şu an yolculuk yapabilmek için şanslı gruptan olmadıysanız ve oturamadıysanız temas etmeniz gereken ortalama kişi sayısı 3. Tabi ki koridorda ayakta duranlar için bu rakam eğer kapı karşındaki boşluklardan veya körük kısmındaysanız 5+ olması işten değil.

Bu söylediklerim kağıt üzerinde metrobüse binebildikten sonra. Bir de binebilmek var. Kullandığım Beşyol metrobüs durağı dar ve tek giriş çıkışı olan bir durak. Mecidiyeköy yönüne boş metrobüs gelip durağın kalabalığını toplamadıysa ve Avcılar yönüne 3-4 metrobüs aynı anda gelirse merdivenden inmek de çıkmak da ayrıca bir zulüm.

Pek bir ara durak olması sebebiyle de oluşan kalabalığı toparlamak için gelen boş metrobüs sayısı Sefaköy ‘ün 10’da biri falan. Süre olarak bekleme rekorum 19 dakika şimdilik, kapıdan içeri burnunu sokacak yer olmadığı bir sabahtı. Sayı olarak rekoru da net saymasamda aynı gün yaşamış olduğumu düşünüyorum, dakikada 3 metrobüs durağa girip çıksa…

Bu şartlarda işe gidiş ve dönüşlerde ortalama tek yön 45 dakika yolculuk yapmak zorunda olduğumu düşünürsek benim ki ortalama bir dram! Benden fazla zaman geçirenler için daha bir dram. Saygı seviyesinin yerlerde olduğunu düşünürsek en büyük dram da kadınlar için.

Şimdi raylı sistem olsaydı böyle olmazdı falan gibi alanlara girmek bu yazının konusu değil. Bir an önce alternatif raylı sistem hatlarının tamamlanıp sistemin daha stabil ve kullanışlı hale gelmesini umuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir