Metrobüse işim düştü yine, düşmez olaydı.

Ümraniye’den Avrupa yakasına giden 2, Mecidiyeköy’den geçen bir otobüs var ve haftasonları pek etkili bir tercih değil uzun bir hat olması sebebiyle. Alternatif yöntemim Altunizade’den 129 numaralı Altunizade – Mecidiyeköy otobüsüne binmekti, uzunca bir süredir toplu taşıma ile karşıya geçmem gerekmediği için 129’un 08:45 sonrasında çalışmadığını ve bunun metrobüs sebebiyle olduğunu bilmiyordum. Üsküdar ve Ümraniye civarlarından ulaşımı kolaylaştıran bir hattı ve artık yok diyebilirim, en azından benim için.

Görevliye sorduğumda metrobüse gitmem gerektiğini söyledi. Şöyle bir düşündüm düz yol olarak yürüsem 10 dakikayı bulur, geçmem gereken caddeleri düşündüm ve 3 tane üst geçidi! 30’ar basamaktan hesaplasak 90 basamak çıkıp 90 basamak inmek gerekiyor (Üsküdar tarafından gelenler için de 2 üst geçit var), üst geçitler arasında yürüdüğün mesafelerde cabası. Yürüdüm!

Yürürken aklıma yaşlılar, hastalar ve engelliler geldi! Onların özellikle Altunizade mevkini kullanmak zorunda olanların metrobüsü kullanmaya hakları yok muydu? Bir de mevsim şartlarını düşündüm hepimiz için, o kadar mesafe güneş altında hiç çekilmez vıcık vıcık terler insan, yağmur/kar yağsa gidilmez sudan çıkmış balık gibi olursun, o mevkideki rüzgar potansiyelini söylemeye gerek yok ve metrobüste klima aktif içerisi soğuk. Neye yarar Anadolu yakasında metrobüs!!

Terlesen de ıslansan da rüzgar seni bitirir zaten. Projeyi hazırlayanlar hastanelere mi çalışıyor bu nedir yahu? !!

Ama “büyükşehir çalışıyor” tabi canııımm.