Toplu taşımayla çok sık seyahat ederim ama ilk defa böyle bir şeye rastladım, üzerine basa basa “ben bugün bunu gördüm” diyorum.

Bindiğim İett otobüsünde şöförün hemen arkasındaki koltuğa oturdum ve normal bir seyre başladım. Bir durakta yolcu almak için durduğumuzda cemaatten oldukları giyim tarzlarından belli olan 2’si çocuk 8 kişi otobüse doğru yöneldi ve en öndeki kadın cebinden eve gelip İett sitesine baktığımda “ücretsiz seyahat kartı” olduğunu öğrendiğim bir kart çıkarttı ve “Ağabeyimin kartı” diyerek koridora doğru devam etti, sadece kendisi mi? Hayır. Bütün grup o kartla ücretsiz olarak yolculuk yaptılar! Ücretsiz kartları kimlerin hangi şartlarda kullanabildiğini bilidiğimden şalterlerim attı. Eski akbilleri görünce şahin edasıyla üzerine atlayıp alan, başkasının indirimli kartıyla yakalananı doğduğuna pişman eden şöförlerin buna nasıl göz yumduğuna akıl sır erdiremiyorum, arkadaşım başkasının kartıyla 8 kişi bindiler otobüse!!!

Otobüse binerken para ödediğim için keriz yerine konulduğumu düşündüm o an. Benim gibi pek çok vatandaş var biliyorum ve bu olanı içime sindiremiyorum. Cemaate dahil olmadığımız için, hükümete/belediyelere yandaş olmadığımız için, kişilerin yalakası olmadığımız için türlü şekillerde sağılmamızı hazmedemiyorum.