Ebeveyn kontrolü: İnternet ile ders çalışma ipuçları

Ebeveyn kontrolü elektronik cihazlar ile ders çalışan çocukların güvenliğini sağlamada kritik önem taşır. Anne ve babalar çocuklarının internet üzerinden ders çalışmasına izin verirken ekstra dikkatli olmalıdır. Telefon ve bilgisayarların bilgiye anında erişim sağladıkları doğrudur. Fakat bu araçlar ile ders çalışırken sanal dünyanın da tehlikeli bir yer olduğunu unutmamak gerekir. İşte bu ailelerin çeşitli ebeveyn kontrolü yöntemlerine başvurması oldukça önemlidir.

Öldükten sonra Gmail hesabınıza ne olacak?

Bilgisayar ile çalışmanın olumlu ve olumsuz yöntemleri

Günümüzde herhangi bir çalışma sürecinin internetsiz bir şekilde gerçekleşmesi neredeyse mümkün değildir. İnternetin sunduğu ulaşılabilirlik muazzam bir bilgi hafızasına kapı açar. Bu her ne kadar çalışmalar için kolaylık sağlasa da anne ve baba kontrolü açısından problem yaratabilir. Bunun sebebi ise internette doğru bilgiden çok daha fazla yanlış bilginin yer almasıdır. Neden Internet geçmişine nasıl bakılır çocuğunuzu veya çalışanınızı istediğinize şaşmamalı.

Çocuğunuzun ders çalışması için oldukça verimli sanal çalışma ortamları mevcuttur. Fakat bunlar haricinde yer alan sanal düzlemler ne yazık ki yanlış bilgilere ev sahipliği yapar. Dolayısıyla çocuğunuzun internette ders çalışmasının olumlu ve olumsuz yönlerini sıralayabiliriz. Bir ebeveyn olarak süreç hakkında bilgi almalı ve çocuğunuzla bu konuda iletişim kurmalısınız. Böylece ders çalışma sürecinde çocuğunuzun yanlış bilgileri kendi süzgecinden geçirebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Peki elektronik aletlerle ders çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • İnternetteki bilgi varlığı geniş ve kapsamlı bir çalışma fırsatı sunar
 • Telefon, tablet ve bilgisayar ile çalışmak etkileşime açıktır
 • Çevrimiçi kurslar, canlı dersler ve Zoom sınıfları sayesinde daha nitelikli bir çalışma mümkündür

Olumlu yanların yanı sıra ebeveynlerin olumsuz yanlara da dikkat etmesi gerekir.

 • Çeşitli araçlar ile çalışan çocuğunuz dikkati kolayca dağılabilir. Sosyal medya bildirimleri ve birtakım oyunlar ders çalışma sürecini sekteye uğratabilir.
 • Dijital araçları uzun süre kullanmak gözde problem yaratabilir.
 • Ders çalışma sürecinin niteliği azalabilir. İnternete başvurarak kopya çekmek de mümkündür.

Verimli Ders Çalışma İpuçları

İnternetin sınırsız bir dijital dünya vadettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sayısız çalışma alanı ve bilgi sayfası sayesinde öğrenciler çok daha geniş kaynaklara sahip. Dolayısıyla bu kaynaklardan faydalı bir şekilde yararlanmak ve pek verimli bir şekilde çalışmak gayet mümkün. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

 • Bildirimlerinizi devre dışı bırakın. Aksi halde merakınıza yenik düşebilir ve dersinizi bölmek durumunda kalabilirsiniz.
 • Programınızı çalışmalarınız etrafınızda şekillendirin. Böylece diğer şeyler ikincil planda yer alacaktır.
 • Dikkatinizi dağıtacak eşyaları ve araçları görüş açınızın dışında bırakın.
 • Öğrenme sürecini organize edin ve çalışma sürecini dilimlere ayırın.
 • Çalışmış olduğunuz konuları ve çalışmayı planladığınız alanları not edin.
 • Molaların önemini küçümsemeyin. Belirli aralıklarda çalışma sürecine mola verin ve fiziksel aktiviteler yapın. Birkaç dakika yürümek bile geride kalan ders çalışma süresini daha keyifli ve enerjik bir hale getirecektir.
 • Kendi çalışma tarzınızı belirleyin. Belki de bir günü çeşitli zaman dilimlerine ayırmak sizin için daha verimlidir. Ya da bir gün içerisinde saat fark etmeksizin en az 120 dakika çalışma yapmaya karar verebilirsiniz. Kendi çalışma programınızda esnek olun fakat sıkı bir şekilde takip etmekten vazgeçmeyin.

Bir Ebeveyn İçin Ders Çalışmada Teknolojinin Yeri

Eğer çocuğunuzun verimli bir şekilde ders çalışmasını istiyorsanız dijital araçları yabana atmanız mümkün değil. Tablet, telefon ve bilgisayarlar uygun bir şekilde kullandığında çocuğunuza etkili bir başarı ivmesi sağlayabilir. Fakat bu sürecin oldukça dikkatli bir şekilde gözetilmesi gerekir. Çünkü sanal dünya aynı zamanda kötü niyetli insanlar için ideal bir saklanma alanıdır. Sadece çalışma amacı ile bir platforma üye olan çocuğunuz risk altında olabilir.

eyeZy ile Üstün Ebeveyn Kontrolü Mümkün

Dolayısıyla küçük yaştaki internet kullanıcılarının sanal düzlemde kimlerle iletişime geçtiğinden haberdar olmalısınız. Ebeveyn kontrolü etkili bir şekilde gerçekleştirmenin pek çok farklı yolu vardır. Fakat en kapsamlı ve güvenilir seçenek olarak karşımıza eyeZy çıkmaktadır. Çocuğunuza internet güvenliğinin adımlarını anlattıktan sonra eyeZy’a başvurabilirsiniz.

Pek başarılı bir takip uygulaması olan eyeZy ile çocuğunuzun aldığı ve gönderdiği mesajları okuyabilirsiniz. Aynı şekilde dijital rutini hakkında bilgi sahibi olabilir ve güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Sonuç

Bir ebeveyn olarak hem sanal hem de gerçek dünyada evladınızın güvende olmasını istersiniz. Bunun için izlemeniz gereken en önemli adım çocuğunuzla iletişime geçmek ve kritik bilgileri aktarmaktır. Bunun üzerine eyeZy gibi başarılı bir uygulama ile ekstra bir güvenlik duvarı oluşturmanız kritik önem taşır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir