jill çorapları1

Reklam filminin 1978’de yayınlandığı biliniyor ve o dönemi görme şansına sahip insanlar için heyecan verici bir reklam serisi çeken Jill Çorapları! Döneminde rakiplerinde bulunmayan yeni bir üretim teknolojisi yatırımı gerçekleştirmiş ve çok çok ince ama “kaçmayan çorap” kadın çorabı üretiyorlardı. Aynı zamanda reklamlarında da vurguladıkları gibi özel ambalajında satılıyordu.

Reklamlarında kimi rivayetlere göre 600 kimilerine göre 2000 kişi oynamıştı. Cihangir mahalle sakinleri, itfaiye bandosu ve gerçek polisler yer alıyordu reklam filminde, tabi 2 de Şehir Tiyatroları Oyuncusu Serpil Yalvaç ve Bedia Ener. O sihirli sesiyle Halit Kıvanç seslendiriyordu reklamı “Atın! Atın! Eskimiş çoraplarınızı atın, atamazsanız paspas yapın!”

Çorabın adı neden Jill? Adını Farrah Fawcett’in canlandırdığı Charlinin sarışın meleğinden yani Jill Munroe’den geliyor. Patron hastasıymış demek 🙂

Reklam serisini Okan Bayülgen irdelemişti taa bir zamanlar

Bu reklam serisi o kadar etkileyici olmuş ve kitleleri peşinden sürüklemiş ki herkes Jill kullanmaya başlamış. Bir süre sonra üretim yetişmemeye başlamış ve aynı zirveye çıktığı yüksek hızla dibe vurmuş, batmış. Gelen yoğun talebi hesaplayamadıkları için güven kaybetmişler, yetiştiremedikleri için yok satmaya başlamışlar ve kaçınılmaz son iflas olmuş. Çok parlak başlayan bir şirket, geleceğini göremeden tarihin tozlu raflarındaki yerini almış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir