GSS Borcu Nedir

Değişen yasalardan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanıp bundan haberi olmayan pek çok kişi var. Düzenleme sonrası geçmiş dönemlerde ödenmeyen SGK primlerinden dolayı borçlanmalar gün yüzüne çıktı. Mevzuatla ilgili o kadar çok değişiklik oluyorki takip edip, o kadar sayfa arasından burası değişti demek zor benim için ama tecrübe ettiğim bir olayı paylaşmak istiyorum. GSS Borcu Nedir? Varsa Ne Yapacaksınız? Peki nereden çıktı bu borç?

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 1 Ocak 2012 tarihinden tüm vatandaşların tabi olduğu bir sigorta haline geldi. GSS kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabilirler. Bireyler 18 yaşını doldurduktan sonra Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamına alınırlar. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar ebeveynlerrinin sağlık güvencesinden yararlanır. Öğrenciler, öğrenci belgeleriyle başvurmaları halinde GSS kapsamı altında herhangi bir ücret ödemeleri talep edilmez. Kuruma ilgili başvuru yapılmazsa GSS borcu çıkacaktır. Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

GSS Priminden çıkan borç neye göre belirlenir?

Kişi başı aylık gelire göre belirlenmekteidr. Aile içindeki toplam gelirin ailedeki toplam kişi sayısına bölünmesiyle kişi başına düşen gelir tespit edilir. Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden az olan kişiler ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanır.

 • Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü ile asgari ücrete kadar olan kişiler “Asgari ücret/3 TL x %12″
 • Aylık geliri asgari ücretten asgari ücretin 2 katına kadar olan kişiler “Asgari ücret x %12″
 • Aylık geliri asgari ücretin 2 katından fazla olan bireyler “Asgari ücret x 2 x %12 TL” tutarında prim öderler.

Buraya kadar prosedürleri araştırıp yazmaya çalıştım. Genel Sağlık Sigortası borcunuzu sorguladığınızda (sorgu türü: diğer ödemeler, sorgu tipi: GSS PRİM) herhangi bir meblağ ile karşılaşmanız olası. Pek çok kişi gibi ben de kontrol ettiğimde borcum olmadığı gördüm ama iş arkadaşım kontrol ettiğinde 2800+ TL borçlu olduu gördük. Kısa süreli bir şok sonrası SGK’ya gidip olayı çözmeye karar verdik.

Döndüğünde öğrendiklerimiz şaşırtıcıydı. 18 yaşından sonra süreçte güncel zamana kadar eksik görünen prim günleri sebebiyle bu meblağ ortaya çıktığını öğrenmiş! SSK Hizmet DÖkümü’nü alıp karşılaştırdığında söz konusu eksik günlerin SGK’dakine göre yaklaşık %20 oranında olduğunu öğrenmiş. Prim yatırılan tarihler güncellendikten sonra borç 500 TL civarına düşmüş. Bunu sağlamak için herhangi bir dilekçe falan da talep etmemişler, ilgilenen memur ile işi halletmiş. akabinde ödemek için acele etmemesini ve seçim sonrası af çıkacağını ve borçların silineceğini söylemiş.

Kontrol etmeyi ihmal etmeyin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 replies on “GSS Borcu Nedir? Varsa Ne Yapacaksınız?”

 • kupilah
  Şub 19, 2015 at 17:08

  717 tl borcum çıktı hala artarak devam ediyor öğrencilik hakkım dolduğu için sildiremedim fakat 1 dersim var ama azami öğrenci süresini doldurduğum için öğrencilik hakkından yararlanamıyorum iş bulamıyorum piskolojim bozuldu bu borç yüzünden sitres yaptı ödemem zorunluysa ben kendime bir ayakkabı alamıyorum nerden verecem böbrekleri mi mi satayım devlet neden bi şeyler yapmıyor lütfen bu durum düzelsin yesil kart tekrar gelsin ben hastaneye bile gitmiyorum grip olduğumda hastalığımı çekerek iyileşiyorum bu durumdan çok rahatsızım arkadaslar mağdurlar bir seyler yapalım bu olaydan kurtulalım

 • ADALET
  Haz 13, 2015 at 16:28

  ŞEREFSİZLER ,ÜCRETSİZ ,ÜCRETSİZ DİYEREK GEÇİRİYORLAR MİLLETE ,,
  ÜCRETSİZMİŞ , MİLLETİ NERELERE SÜRÜKLEDİKLERİNİN FARKINDA BİLE DEĞİLLER,,
  DÜPHEDÜZ SİNSİLİK BU,,