İyi Bir Metrobüs Yolcusu Olmak

Hayatımıza girdiği günden beri olanca yoğunluğuna ve arttırdığı toplumsal birlik duygusunu aşılamasına rağmen bir guruh tarafından eleştirilerden nasibini düzenli olarak almaktadır.

Özellikle işe giriş ve işten çıkış saatlerinde metrobüse binmek yani metrobüsü doğru kullanmak maharet ister. Şimdi bildiğin otobüse binmenin nesi maharet ister dersen hiç metrobüse binmemişsin veya pazar günü amca oğluna giderken kullanmışsın demektir.

Şimdi söyle bir sıralayalım nasıl olur iyi bir metrobüs yolcusu?

1-) Öncelikle eğer imkan varsa 2 durak arasında oturuyorsa mesai giriş çıkış saatlerinde hangisinden boş metrobüs kalktığını bilmelidir. (Ana duraklara uzak duraklarda ve mahalle cadde bağlantı noktalarında daha çok görülür boş metrobüs kalkması)

2-) Kalabalık sabahlarda durağın hangi tarafından durağa gireceğini önceden planlar. (Hep bir taraftan daha rahat girersin)

3-) En Zahmetsiz olan kısım durağa giriş yapabilmek işlemini yerine getirmektir. (Merdivenlerden iner veya çıkarsın)

4-) Durağa giriş yapmayı becerdikten sonra en kritik nokta metrobüsün açıldığı kapının karşısında hiza alabilmektir. (3. Kapı yani körük sonrasındaki kapı çok kritiktir, zira en geniş imkanlara sahip bölgeye açılır)

5-) Genelde sabahları dolu gelen metrobüslere binebilen kişi sayısı 1 veya birden küçük, bazen 2 ve sürpriz durumlarda 2’den büyük olmaktadır. Yavaş yavaş eriyen kapı Önü kalabalığı karşısında pozisyonun iyi almalıdır. (Kapıya yaklaşma yolunda rakiperinize imkan vermemeli, binmek ten vazgeçen ve yandan gelip binemediği için önde kalmaya çalışanlara göz açtırmamalısınız)

6-) Buraya kadar başarılı olanlar olası bir boş metrobüs gelmesi halinde açılan kapıdan omuz omuza mücadele ile girip boş koltuk seçme hakkına sahip olur. İyi bir metrobüs kullanıcısı girdiği kapının sağındaki solundaki koltukları bilmeli, en yakın koltuk kapılmışsa sonraki hedefe bir an bile tereddüt etmeden geçmelidir. (Şayet tereddüt edip hangi koltuk diye düşünülürse ayakta kalmak veya diğer yolcularla tartışmak olasıdır.)

7-) Olabilir yani boş metrobüs gelmemiş veya aceleden dolayı beklememiştir. O zaman kapıdan girdikten sonra her boşalan alanda koltuk yoğun bölgeye doğru ufak ufak uzamak gerekir. (3. Kapıdan bindikten sonra arkaya doğru yürümek gerekir.)

İyi Bir Metrobüs Yolcusu Olmak


😎 iyi bir metrobüs yolcusu gün boyu yaptığı gidiş dönüş metrobüs yolculuğunun en az %40’ında oturarak yolculuk yapmalıdır. (Dakika veya Kilometre olarak seçim yapabilirsiniz)

9-) En önemli kriter binerken ve inerken omuzlarınızı çok iyi kullanmanız gerektiğidir. (Adeta bir buz kıran gemi gibi olmalısınız )

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir