Aynebilim Aş Evi

Kamboçya’daki Çılgın Türk Süper Kahraman

Bundan tam 5 sene önce tanışma ve birlikte çalışma imkanı bulduğum, o dönemin önde gelen sosyal ağın fenomen ismi Aynebilim‘in ne kadar çılgın olduğunu anlatmaya çalışacağım. Gerçi kelimelerin yeteceğini düşünmek bile çılgınlık!

O dönemde sohbeti muhabbeti ile çılgın olduğu bildiğim Aynebilim nam-ı diğer AYN aslında sadece sosyal platformlarda değil gerçekte de çılgındı. İstanbul dışındaki görüşmelerde şirket ödeneği olmasına rağmen otostop tercih etmesinden sonra gerçek manada bir çılgın olduğuna kanaat getirdim. Yaptığını keyifle anlatan, bugün tekrar gitse yine aynı şekilde yapacağını hissettiren, hayatı kendi dünyasındaki mutluluklar üzerine kurgulamış bir halk kahramanı desem yanılmış olmam. 2011’de yeni ufuklara yelken açmak istediğini söyleyip ayrıldıktan sonra yaptıkları işleri keyifle takip ettim. Taa ki bir sabah…

Okuduğu bir yazı ve arkasındaki hazin hikayeden etkilenip bir anda Kamboçya’ya taşınmaya karar verdiğini ve eşyalarını toparlayıp yaşadığı yerden taa 10.168 km uzakta yeni bir hayata yelken açtığını gördüm. Halk kahramanı sıfatının bundan sonra gerçek bir süper kahraman olarak devam edeceğini gördüm.

Ayda 5 dolar hayatta kalmaya çalışanların hikayesini kendine dert eden, klavye başından değil icraatlarıyla kahraman olan Aynebilim gittiği Kamboçya’nın başkenti Phnom Pehn şehrinin 300 kişilik köyünde açtığı Aynebilim Aş Evi sıcak yemek dağıtıyor. Oradaki hayata alıştıktan sonra daha fazla kişiye ulaşmak için 1200 metrekarelik büyük bir alan kiralayıp projeye hem Kelebek Parkı hem de hobi okulunu ekliyor. Bu zamana kadar kendi imkanlarını seferber eden AYN, son hamle sonrası yaklaşan 6ay gibi uzun soluklu olan muson yağmurları öncesi projesini tamamlamak istiyor ve bizlerin de desteğine ihtiyacı var.

Sizler de küçük süper kahramanlar olmak isterseniz buradan daha fazla detayı inceleyip destek olabilirsiniz.04.05.2015 itibarı ile kampanyanın bitmesine 7 gün var ve son günlerde yükselen ivmesiyle hedeflenen 25.000 TL’nin %45’i toplanabilmiş durumda. Toplanan desteğin teslim edilmesi için tamamlanması gerekiyor. Her liranın ayrı bir önemi var!

11 madde ile Neden Kamboçya’da Aşevi Açtım? başlıklı yazıya ulaşabilir ve haklı nedenlerini okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “Kamboçya’daki Çılgın Türk Süper Kahraman”