Karadağ'da gezilecek yerler

Geçtiğimiz yaz başında herkesin bildiği üzere Hasan Yaşar ile Karadağ’a gittim, hem ziyaret hem ticaret 🙂 Orada gezdiğim yerleri ve anlatılanları derleyip Karadağ’da gezilecek yerler yazısını yazmaya karar verdim. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken ülke, dağlık alanlarının fazlalığına rağmen kıyı şeridinde yer alan şehirleri ve plajlarıyla da dikkat çekiyor. Kendi adıma en çok ilgilimi çeken yer Porto Montenegro oldu.

 

Karadağ’da Gezilecek Yerler

1. Budva

Budva, Karadağ’ın başkenti olan, adı pek bilinmeyen Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış bir yer olmakta. Nüfusu 20 bin kadardır. Eski surlarla korunduğu da biliniyor. Türk nufüsunun en kalabalık olduğu sahil şeridinin en ekonomik şehri konumunda.

Karadağ'da gezilecek yerler
Karadağ’da gezilecek yerler – Budva

2. Podgorica

Şehre balonla yolculuk yapıyor olup, manzaranın eşsiz güzelliği karşısında mest oluyorsunuz. Balkanların tarihini hissettiren bir şehrin üzerinde balonla gezmek çok güzel.

3. Biogradska Gora Ulusal Parkı

Biogradska Gora gölü boyunca yürüyüş yapıyor olup, doğa ile bütünleşmiş ortamı ilikleriniz de hissediyorsunuz.

4. Durmitor Ulusal Parkı, Tara Kanyonu

Durmitor Ulusal Parkı, dünyanın 2. büyük kanyonu olan Tara Kanyonu‘nu bünyesinde  bulunduruyor.

5. Kotor Körfezi

Mimarisi ile büyüleyen ve Orta Çağ kasabalarını andıran Kotor, etkileyici görünümü ve tarihi dokusuyla UNESCO Koruma Listesine girmeyi başaran bir körfezdir. Etkileyici görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Kotor Kalesi’ne yaklaşık 45 dakika merdiven çıkarak ulaştığınız görüntü gerçekten o yorgunluğa değiyor 🙂

Karadağ'da gezilecek yerler
Karadağ’da gezilecek yerler – Kotor

6. İşkodra Gölü

İşkodra gölü etrafında geziyor olup piknik gibi aktiviteleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Gölün çevresinde yürüyüş yaparak, doğa severseniz güzel vakit geçirebiliyorsunuz.

7. Prokletije (Arnavutluk Alpleri)

Doğa yürüyüşü için en uygun yerlerden biri olmaktadır. Hem görselliği hem de yeşilliği ile sevilen bölgelerden biri olmaktadır.

8. Porto Montenegro

Karadağ’ın ilgi uyandıran sahil şehirlerinden bir tanesi olan Tivat’ın merkezinde yer alan Avrupa’nın en büyük yat limanlarından bir tanesi olan Porto Montenegro tam manasıyla rüya gibi bir yer. Yat limanı içerisinde farklı boyutlarda birbirinden lüks yatlar yer almakta ve liman içerisinde birbirinden gösterişli restoranlar, kafeler, kulüpler, mağazalar bulunuyor. Geceleri ışıl ışıl olması ise cazibesini arttırıyor.

9. Lovćen Ulusal Parkı, Çetine

Birinci Balkan Savaşı’nda sonra kıs bir süre Karadağ’ın başkentliğini yapmış olan Çetine içerisinde yer alan Lovcen Ulusal Parkı içerisinde kamp alanları ve yürüyüş alanları bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile büyüleyici bir görüntüye sahip ve huzur veren bir yapısı söz konusu.

10. Yemek ve içecek yerleri

Ülke mutfağında bulunan Akdeniz ve Doğu mutfağından izler taşıyan zengin yemek kültürünün yanı sıra leziz kırmızı şarapları da bulunuyor. Turistlerin ülkenin mutfağından tatlar tatmaları belirtiliyor olup, merak uyandırıyor. Domuz eti ile yapılmış yemekler olduğu gibi Müslümanlar için ayrı restoranlar da bulunuyor. Pek çok mekanda

Bu içerik ucuz uçak biletinin adresi Biletmar.com tarafından hazırlanmıştır.

Karadağ'da gezilecek yerler
Karadağ’da gezilecek yerler

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir