gc3b6zleme

Öğrencilik yıllarımda pek çok kişi gibi ben de yazları çeşitli yerlerde çalıştım. Bunlardan biri orta okul zamanları çalıştığım babam ve annemle beraber işlettiğimiz Şile – Sofular’daki gözleme tezgahımızdı. O zaman hem keyifli zamanlar geçiriyor hem de aileme katkıda bulunuyordum. Gözleme pişirmeyi iyi bilirim yani 🙂

Tezgahların vazgeçilmezlerinden biri az pişirilmiş gözlemelerin örtü içerisinde sıcaklığını muhafaza edecek şekilde bekleyen gözlemelerdir, yapılan gözleme çeşitlerinden 4 ya da 5 tane mutlaka bekletilir. Amaç acelesi olan müşterilere ısıtılarak servis etmektir ve yeni hazırlanandan farklı olmaz aslına bakarsan ama kimileri beklemeyi tercih eder, tercih meselesi sonuçta.

Bununla ilgili bir olay geldi aklıma…

Gözlemeler tavanın üzerinde, daha yeni pişiriyorum 2 ya da 3 tanesini tavadan yeni indirmişim, yenilerini koyuyorken bir müşteri geldi tezgahın önüne baktı nasıl yapılıyor diye. Oturdu sipariş almaya gittim gözleme çeşitlerini sordu, içecekleri sordu, karar verdi vs.

Ben:
– “Aceleniz varsa yeni pişirdiğim patatesli ve peynirli gözlemelerim var hemen servis yapabilirim.” dedim.

Kısa ve net bir cevap geldi:
– “Ben kullanılmış gözleme yemem.”

O an hiç tepki vermeden siparişi alıp yeni gözlemeleri pişirdim, servis yaptım ama gittikten sonra bir kahkaha attım ki… O zamandan beri her gözleme gördüğümde aklıma gelir gülerim. Kullanılmış gözleme!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir