nasıl zayıfladım1

 

Her şey gömlek almaya gittiği mağazada L beden gömleklerin dar geldiğini farketmemle başladı, XL olduğuma inanamadım! Son 2 seneye kadar 70-73 kilo olan ben giderek kilo almaya devam ediyordum, problem o ki kiloyu sadece göbeğimden alıyorum. Biçimsiz bir vücut yapısı oluşmaya devam ediyor.

O an karar verdim zayıflamaya. Hem düğüne de 4 ay kalmış fit olmam lazım, tamamen damat psikolojisi. Çok fazla spor yapmama rağmen engel olamıyorum ve artık oyun performansıma da dokunmaya başlamıştı. Vücudumun üst kısmını sağa doğru döndürdüğümde sağ boşluğumda biriken ve rahatsız eden kütle(!) hiç bana göre değildi, orada olmamalıydı. Tamam 83 kilo abartılı bir kilo olmayabilir ama bünyenin alışkın olduğunun üzerine +10 kilodan bahsediyorum.

Pek radikal olmayan kararlar aldım çünkü boğazımı tamamen kesemeyeceğimi biliyordum. Düzensiz yemek yemeyi bırakmaya karar verdim. Günlük tüketimin fazla olduğu abur cuburlardan uzak durma konusunu masaya yatırdım ve özetle kendime kurallar koydum.

  1. Olmayan sabah kahvaltısı alışkanlığım yerine poğaça, açma, börek vb yiyeceklerle yapmayacağım. Eti Form/Ülker Mavi Yeşil vb ürünleri tüketerek açlığımı gidereceğim. Bir öğünde yarım paketten fazla tüketmeyeceğim.
  2. Öğle yemeğinde kesin sınırım ekmek ve makarna yememek, her türlü yiyeceği istediğim kadar tüketebilirim. Önceliklerim salata ve tavuk ızgara. Yardımcı yemekmiş, tatlıymış onlara kısıntı yok.
  3. Akşam 5 çayı yanında tüketilen bol miktarda abur cubur yerine sabahtan kalan yarım paketi (Eti Form/Ülker Mavi Yeşil vb) tamamlayacağım. Açlığımı bastırması kafi.
  4. Akşam yemeğinde de ekmek ve makarna yok. Gönlümce yemeye devam 🙂
  5. Akşam yemeği sonrası çayın yanında bir şey yemeyeceğim.
  6. Engel olamayacağımı bildiğim soğuk içecek tüketme alışkanlığımın yanında cips, kek, börek, bisküvi vb ürünleri kesinlikle tüketemyeceğim.
  7. İstisnai durumlar haricinde fastfood yasak, haftada 2’den fazla tüketmeyeceğim.

Bu pek radikal olmayan kararlar sonucunda 6 haftada 6 kilo verdim ve 77 iloya düştüm. Hedefim 75’in altına düşmek. Rehavete kapılmamam lazım 🙂

NOT: Göbekten uzaklaşmak güzel bir şey!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir