Beğenmeyenleri anlamıyorum açık söylemek gerekirse, bir önceki versiyonda hata olarak adlandırabileceğimiz pek çok şeyi düzeltmişler ve çok keyifli bir hale gelmiş oyun. Tekrar PES 2009 oynamayı aklımın ucundan bile geçirmiyorum. İşte izlenimlerim.

  • Bir adamı alıp bütün rakibi geçip gol atmak artık pek mümkün değil, süperstarlar bile eskisi gibi süper çevik değil. Paslı oynamak hatta Barcelona gibi bol paslı oynamak gerek 🙂 PES 2010’un en önemli yeniliği olan bu özellik kesinlikle yıldız oyuncularla tek başına rakip kaleye gidip gol atılmasını engellek üzerine olmuş.
  • Yapılan her yüksek orta ceza alanındaki hücum oyuncusuna gitmiyor, en önemlisi her orta ceza alanına gitmiyor. Orta yapıp gol atmak için tecrübe kazanmak ve sürekli aynı taktikte oynayıp oyuncuların hareketlerini ezberlemek gerek.
  • Yapılan her yerden orta ise yakın direk tarafındaki altıpasın köşesine gidiyor ve oradaa bulunan hücum oyuncusunun golü atması işten bile değil, sadece hücum oyuncusunu oraya yönlendirmek gerek.
  • Pasın yönü daha bir önemli olmuş, her pas basılan yöne en yakın takım oyuncusuna gitmiyor hangi yöne bastıysanız o yöne bir adam koşturmak zorundasınız 🙂 Savunmadan top çıkarırken topu taca atmamak gerek. Ayrıca baskı altında pas atmak isteseniz bile rahat pozisyon bulana kadar atmıyor, omuz omuza mücadeleye girip pas atmak zor.
  • En fazla gol atma şekillerinden olan ara pasıyla rakip defansın arkasına adam kaçırmak çok maharet ister olmuş. Özellikle kanat hücumlarında ara pasları kullanmayı sevenler için hayal kırıklığı bile denilebilir. Ara pası atarken tuşa basış hassasiyeti daha da artmış, hızını ayarlamaya alışmak gerek.
  • Savunmanın arkasına atılan yüksek ara pasları artık kaleciler kesiyor. Ara pası attığınız anda kaleci ceza alanının ön çizgisine kadar çıkıyor ve topu kontrol ediyor. Daha kısa bir top atılmış ise biraz açılıp topa hamle yapıyor ve uzaklaştırıyor, dikkat etmek gerek. Tabi burada dezavantaj oluşturan bir nokta ise kaleciyi ceza alanının dışına çıkarttığınızda yaptığı/yapamadığı hamleler, yüksek oranda Volkan’ın Schalke maçındaki yaptığı hatayı tekrar ediyorlar 🙂
  • Ara pas severlerin öğrenmesi gereken bir nokta ise rakip sahada kısa paslar yapıp stoperleri öne çıkartmak, o zaman arkaya top atma imkanı oluyor ve ayarlı paslarla gol pozisyonları üretebiliyorsunuz, bunu pratiğe dökmek gerek.
  • Oyunun en bariz gol atma şekli çaprazdan şut çekmek olmuş. En zor pozisyonda bile çaprazdan vurulan şutlar genellikle kaleye gidiyor. En vurulmayacak, fizik kurallarına aykırı sayılabilecek şutlar bile gol olabiliyor, rakibe şut çektirmemek gerek.
  • Oyunun en önemli eksikliklerinden biri kaleciler olmuş. Ara paslarına müdahale etmek gibi bir özellik geliştirilmiş olmasına rağmen şutlarda çok çaresiz kalıyorlar, ceza alanında atılan paslara müdahale etmiyor çizgiden ayrılmıyorlar ve refleks gösteremiyorlar. Kısa paslarla ceza alanına girip kalecinin gardını düşürmek gerek.
  • Oyuncu değişkliği yaparken oyuncuların puanlarını görebiliyorsunuz, 100 üzerinden değerlendirilme yapılmış ve kendi mevkileri dışında güçlerinin ciddi şekilde azalması da bir diğer olumlu özellik olmuş. Artık Roberto Carlos’u sol forvet olarak oynattığınızda eskisi gibi verimli olamayacak 🙂 Mesela 75 güce sahip Hamit Altıntop’u sol açık mevkisine koyunca gücü 54’e düşüyor, bu da her oyuncuyu kendi mevkisinde oynatmayı zorunlu kılıyor. Herkesi yerinde oynatmak gerek.
  • Ayrıca daha önce 17 milyon 489 bin 723 kere kazanılmış olan “Konami Cup” artık yok 🙂 Kupa yapmak isterseniz ya dünya kupası ya kıtaların kendi turnuvaları ya da Şampiyonlar Ligi oynamak gerek.
Oyuncuların yüzlerinin neredeyse aynısını yapmış olmaları ise benim için ayrı bir keyif. Bir oyuncu ile bütün oyuncuları geçip gol atmayı engellemeye yönelik ciddi çalışma yapılmış PES 2010’un kalecilerinin hiç bir zaman sıkıntı yapmayacağını düşündüğüm için çok gollü müsabakalar geçireceğinizden hiç şüphem yok. Bol keyifli mücadeleler diliyorum hepinize.