quora nedir

Soru – cevap paylaşabildiğin siteler denince aklıma quziy.me, formspring.me ve inploid.com gelir öncelikle. Bunlara bir yenisi daha eklenmiş, Quora, daha doğrusu bunlardan birisini daha ben yeni öğrendim. 2009’da beta sürümü ile başlamış ve 2010 Haziran’da açılışı yapılmış olan bir site.

Foursquare‘da olduğu gibi ne işe yaradığı bilinmeyen ve kişilerin bir üst basamakta olmak için çaba harcadığı  puanlama söz konusu. Soru sordukça, cevapladıkça veya cevaplara puan verdiğinizde puan kazanıyorsunuz ve kendi ağınızdan başkalarıyla bir sıralamaya giriyorsunuz. Hedefiniz liderlik ise Quora‘da çok vakit geçirmeniz gerek 🙂

Soru – cevap platformlarından farklı olarak ilgi alanlarına özgü bir filtreleme söz konusu. İlgi alanlarınız haricinde sorularla karşılaşmıyorsunuz, serseri mayın gibi gelmeyen sorular daha fazla ilgilenmenizi sağlayabiliyor. Ayrıca sadece sorulara cevap veriliyor, verilen cevaplara yorum yapılamıyor. Sorulara verilen cevapta yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız düzeltme talebi gönderebiliyorsunuz. Cevapların oylanıyor olması da destek gören cevapların hep üst sıralarda kalmasını sağlıyor ve daha çabuk daha verimli cevaplara ulaşabiliyorsunuz.

Son olarak bunların hiçbiri için takip etme gerekliliği yok, istediğiniz kullanıcıya soru yöneltebiliyorsunuz.

Aslında yeni olamayan bu yeni soru cevap platformunun etrafımdaki arkadaşlarım tarafından rağbet görmesini Webrazzi‘deki ilgili yazıya bağlıyorum. Bakalım her zaman karşılaştığımız maymun iştahlı tavrımızı tekrar görecek miyiz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir