Hepimizin bildiği gibi TEKEL Sigara Sanayi Isletmeleri ve Ticareti Anonim Sirketi ilgili yasa uyarınca sigara paketlerinin üzerine çeşitli uyarıcı yazılar yazıyor.

  • Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.
  • Sigara içmek ölümcül akciğer kanserine neden olur.
  • Sigara içmek cildin erken yaşlanmasına neden olur vs.
gibi uyarılar görüyoruz sürekli. Bunları hepimiz çok iyi biliyoruz da ben neden yazdım? Sigara alırken dikkat edilen en dikkat edilen hususun ne olduğunu açıklamak için!

Muhabbetin nasıl başladığını bilmiyorum ama can alıcı noktasına şahit oldum. Konu sigara paketlerinin değişmesi ve üzerindeki uyarıcı yazılar ve ortamdan da “ya evet evet ben de” homurtularıyla destek bulan düşünce “ben sigara alırken üzerinde yazanlara çok dikkat ederim, ön yüzünde ‘sigara içmek öldürür’ yazıyor onu biliyoruz ama arka yüzünde ‘sigara içmek spermlere zarar vererek doğurganlığı azaltır’ ve ‘sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur’ yazmayacak “onun dışında ne yazarsa yazsın cinsel gücümü etkilemez(!)”.

Espri malzemesi yaptıklarını düşünüp şöyle bir süzdüm ama değildi. Güler misin? Ağlar mısın? İçinde bulundukları duruma üzüldüm, insanlarımızı bu hale sokanları düşündüm, düşündüm ve düşündüm…