Sitenizi Arama Motorlarında İndeksleyin

Dilimizden düşürmediğimiz bir SEO’muz var, önemini tartışmaya gerek yok. Yaptığınız SEO yatırımının faydalarını arama motorlarında üst sıralarda yer alarak ve doğal olarak sitenize trafik sağlayarak alabilirsiniz. Arama motorlarının gelişimiyle birlikte önemi SEO kadar önemli hale gelmeye başladığını hissettiğimiz bir “değerli içerik üretici” ivmesi var. Sitenizin SEO çalışmalarıyla birlikte mutlaka Sitenizi Arama Motorlarında İndeksleyin.

Sitenizi arama motorlarına kaydettiğiniz zaman arama motorlarının sitenizi onaylamasına ve içeriğinizin kalitesini değerlendirmesine imkan sağlamış oluyorsunuz. Aynı kalemden çıkan yazıları tespit eden arama motorları yazara yani sizi puanlıyor ve puanlamanız ne kadar yüksekse siteniz o kadar yukarıda yer alıyor arama sonuçlarında.

Arama motorlarına sitenizin aydedilmesi ile ilgili bilgilere bir göz atalım:

GOOGLE

Arama motorları arasında pastanın en büyük dilimine sahip olan arama motoru Google ve onaylı içerik üretici olmanız durumunda en fazla size destek olacak olan arama motoru. Buradaki yönergeleri izleyerek bunu sağlayabilirsiniz veya google+ profilinizi bir kod ile sitenizle ilişkilendirerek de bunu yapabilirsiniz. Arama sonuçlarına etkisini aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.

Edit: Google authorship arama sonuçlarından kaldırıldı.

google authorship

YANDEX

Sitenizi Yandex webmaster tools‘a ekleyerek Yandex aramaları için değerli içerik üretici olabilirsiniz. İsterseniz Yandex giriş bilgilerinizle, isterseniz Facebook, Twitter veya Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz. “SİTE EKLE”ye tıkladıktan sonra sitenizin adını girip açılan sayfada karşınıza gelen ekranda 4 seçenek çıkacak. META TAG‘e tıklayarak elde ettiğiniz doğrulama kodunu blogunuzun HTML kod diziliminde yer alan meta taglarınızın altına eklemeniz istenir. Bunu yapmanız site sahipliği doğrulamasını sağlar. Daha sonra DENETLE‘ye tıklayarak doğrulama işlemini tamamlayıp tamamlamadığınız kontrol edebilirsiniz. Sonuç pozitifse sitenizi YANDEX’e kaydetmişsiniz demektir.

BING

Hotmail hesabınızı kullanmaya zorlaması en dikkat çekici durumu. Buraya tıkladığınızda açılan sayfaya sitenizi ekleyip doğrulama kodunu girdiğinizde ana giriş sayfasına ulaşırsınız ve hotmail adresinizl giriş yapmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sitenizin sitemap’ini girmeniz gerekiyor. WordPress kullanıcısysanız bu videodaki eklentiyi kullanabilirsiniz, alternatifleri için… Ste haritanızı ekledikten sonra daha yoğun olan saatleri seçerek ADD‘e tıklayıp doğrulama yapmak içimn sayfanın üst kısmında meta tagleri sitenizde HTML kod diziliminin bulunduğu yerde meta tag etiketlerinin altına eklemelisiniz. Son olarak VERIFY’a tılayıp kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Tekrar etmekte fayda var, Sitenizi Arama Motorlarında İndeksleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 replies on “Sitenizi Arama Motorlarında İndeksleyin”

  • Burak
    Şub 22, 2014 at 01:59

    Web site sahipleri için çok faydalı bir bilgi

  • Tem 27, 2014 at 14:41

    Başlangıç aşamasında olanlar için güzel bir yazı. Eline sağlık.