Spor un da İnteraktif sözlüğü kuruldu,

Günümüzde internet dünyası ve trendleri çok hızlı değişime uğramakta. Bundan birkaç sene öncesine kadar sosyal network tabiri hayatımızda yer bile almazken, şu an birçoğumuz sosyal networklerle yatıp, onlarla kalkar olduk. Türkiye açısından sosyal networklerin belki de en eskisi şüphesiz ki interaktif sözlükler. İnteraktif sözlükler dünyasında ise yeni bir trend daha ortaya çıkmaya başladı: tematik sözlük. Tematik sözlük, genel olarak her alanda yorum yazılan sözlüklerden farklı olarak, belli alanda ilgisi olan yazarların bulunduğu ve o alanda tanımların girildiği sözlük konsepti anlamına geliyor.

Sözlükler aleminin yeni trendlerinden biri de bu olsa gerek. Bu trendin son örneklerinden birisi de, http://www.sportifsozluk.com adresinde yayın yapan “sportif sözlük”.
Sportif sözlük, sporun herhangi bir dalına ilgisi bulunanların bir araya geldiği ve bu konular üzerinde fikir paylaşımının bulunulduğu bir sözlük. Diğer interaktif sözlüklerden farkı, spora özel olmasının yanında, yazarlarıyla gelir paylaşımı yapıyor olması. Her yazar, sözlükteki aktivitesine göre, sözlüğün gelirlerinden pay elde edebiliyor. Sözlük kurucularının ana motivasyonu, daha önce denenmemiş ve uygulanmamış bu kazan-kazan formülünün başarılı olacağına inanmaları.

Sözlük kurucularının ana motivasyonlarından bir diğeri ise, diğer genel interaktif sözlüklerde sporla ilgili konulardan çok fazla bahsetmenin pek de hoş karşılanmadığı. Genel interaktif sözlüklerde, sözlük yazarlarının sporla ya da maçlarla ilgili fikirlerini açıkça paylaştığı durumlarda, -bu kadar spor muhabbeti de yeter- gibi tepkiler alabildiğini ifade ediliyor. Ayrıca sporun gündemi, an be an çok hızlı değişebilmekte, o nedenle sporla ile ilgili yazacak konu bulma sorunu da mevcut değil.

Bizler hemen her platformda spor, özellikle de futbol ile ilgili fikirlerimizi, eleştirilerimizi ve ahkamlarımızı paylaşmayı seven bir toplumuz. Sportif sözlük bu anlamda yazarların kendi düşüncelerini özgür bir ortamda paylaşabildikleri ve kendi düşündükleri fikirler hakkında farklı düşüncelere sahip yazarların görüşlerini alabildikleri bir platfrom olarak karşımıza çıkıyor.

Site kurulalı henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen şimdiden sportif sözlük ün kemikleşmiş yazar kadrosu bulunuyor. Sözlükte 100 ün üzerinde yazar mevcutken, şimdiden 3 binin üzerinde yorum girilmiş durumda.

Basın Bülteni olarak yayınlanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir