Twitter Virüs Temizleme

Twitter profilime virüs girdi, “Twitter’ın popüler olmasıyla birlikte niyeti kötü olan veya bilmeyen insanları bir havuçla kandırarak kazanç sağlamaya çalışan insanların tuzağına düşürdüğü durum.” olarak özetleyebiliriz. Google’da twitter virüs temizleme ” ve türevlerini aratanların hiç az olmadığını söyleyebilirim. Yeni başlayanların ne yapacağını bilmediği, önüne çıkan masumane sadece takipçi arttırmayı vadeden insanların peşinden giden ve onlara gelir kazandıran insanlarla dolu twitter bu aralar. Toplu halde takipçi arttırma vaadiyle kabul edilen uygulamaların başlarına açtıklarından ve bunun genelde uygulamalardan kaynaklandığını bilmeyen ve twitter profiline virüs girdiğini sanan insanları siz de görüyor olmalısınız. “twitter’ıma virüs girdi gönderdikelerime tıklamayın”, “twitter’ıma virüs girdi, bu hesabı kullanmayacağım @blabla bunu takip edin” diye pek çok tweet görmekteyiz.

Twitter uygulamaları hesabınızdan çeşitli yetkiler istemekte:

 • Takip ettiğiniz kişilerin yazdıklarını okuma
 • Direkt mesajlarınzıa erişme
 • Yeni kişi takip etme, takip ettiğiniz kişileri takipten çıkartma
 • Sizin adınıza direkt mesaj atma
 • Profilinizi güncelleme vb

Bunları genellikle çok incelemeden uygulamayı kullanmak için kabul edildiğinden hesabınızı rehin vermiş oluyorsunuz iyi niyetli olmayanlara. Bunları dikkatli okuyup hangi uygulamaya hangi yetkiyi vereceğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Kullanıcılar bu uygulamaları kullanıp o havuza girdikleri zaman attıkları direkt mesajlar, gönderdikleri tweetlerib bir kısmı kontrol dışı ve başkalarına gelir kazandıracak gelişmeler olarak devam ediyor. Uygulamaları kabul etmeniz için “twitter punanını öğren”, “profiline kimler bakmış öğren”, “eski sevgililer profilimden çıkmıyor”, “X kişi takip ettim, Y kişi takibi bıraktı” vb peşinde link olan tweetler ile sizi yakalamaya çalışıyorlar. Çeşitli sitelerde “8 TL’ye fenomen olun”, “15 TL’ye 500 RT”, “10 TL’ye 1000 FAV” gibi başlıklarda gördüğünüz ve para karşılığı satılan bu işlemlerde uygulamarı kabul eden kişilerin hesapları kullanılıyor. Direkt mesajlarla istenilen linkleri gönderip çeşitli sitelere trafik yönlendirebiliyorlar aynı zamanda yani çeşitli yöntemlerle twitter hesaplarınızı pazarlayarak para kazanıyorlar. Saçma sapan TT’ler görmenizi önemli sebeplerinden biri bu. Google’a yazdığınızda önerileri arasında “twitter virüsü temizleme”, “twitter direkt mesaj virüsü temizleme”, “twitter virüs silme”, “twitter virüs engelleme” olduğunu göreceksiniz.

Kurtulmak için neler yapmalıyız?

 • Twitter profilinizde “Ayalar > Uygulamalar >” yönlendirmesini takip edip güvenmediğiniz uygulamaların erişimini kaldırın
 • “Ayarlar > Şifre” yönlendirmesini takip edip şifrenizi sıfırlayın
 • Tarayıcı uygulamalarını temizleyin (aşağıda detaylı anltılmaktadır.)

Firefox:

 • 1-) “Yardım > Sorun Giderme Bilgileri >Firefox Tarayıcısını Sıfırla” yönlendirmesini izlediğinizde tarayıcınız baştan başlar ve ilk gün kurulum ayarlarıyla tekrar açılır. (bu işlem sonrasında yer imleriniz ve site tercihleriniz değişmez)
 • 2-) “Araçlar > Eklentiler > Eklentiler” sekmesindeki güvenmediğiniz,bilmediğiniz veya kullanmadığınız eklentileri kaldırmalısınız.
 • 3-) Alternatif olarak Firefox’u bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

Chrome:

 • 1-) “Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar > Kullanıcı Ekle > Yeni kullanıcı adı ve kaydet” yönlendirmesini izlediğinizde yeniden açılan Chrome penceresinde “Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar > Kullanıcı ekle” kısmında yeni oluşturduğunuz profil dışındak profilleri silin > Chrome’u tekrar başlatın.
 • 2-) “Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar >Uzantılar” sekmesi altındaki güvenmediğiniz, bilmediğiniz ve kullanmadığınız uzantıları kaldırmalısınız.
 • 3-) Alternatif olarak Chrome’u bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir