Pinterest

Yemek Blogları İçin Pinterest‘e başlamadan önce biraz nostalji yapıp geçmişe gidelim. Yemek bloguna sahip pek çok arkadaşımız var ve büyük emekler harcayarak bloglarını güzelleştirmeye çalışıyorlar. Malzemeleri alıyorlar, gerekli hazırlıklarını yapıyorlar, bazıları adım adım bazıları nihai haliyle fotoğraflarını çekiyorlar, bloglarında yer verip takip edenleriyle paylaşıyorlar ve gelen etkileşimleri takip ederler. Tarifleri paylaşıldıkça, yorum aldıkça memnun olur daha fazla kişiyle etkileşime girmek isterler. Bu bir anlamda yemek bloggerlerının motivasyonudur. Çok fazla yemek blogu olup büyük oranda artık güncellenmeyen yemek blogları olması önemli ölçüde bu motivasyonun öyle yada böyle bir şekilde bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Pinterest
Pinterest

Sosyal medya bu kadar aktif rol almaya başlamasından önceki dönemde bloglar arası sinerji ve etkileşim oldukça yüksekti. O dönemlerde sadece blog yazmak ve diğer blogger arkadaşlarla iletişim kurmak belirli bir sinerjiyi oluşturuyordu. Sosyal medya aktif rol almaya başladığından beri hepimiz bloglardan uzaklaşıp sosyal medyanın çeşitli oyuncaklarının esiri olduk. Sosyal medya oyuncakları vaktimizin çoğunu almaya başladı ve bloglara/sitelere trafiğe önemli ölçüde etki etmeye başladı, bloglarda geçirdiğimiz zamanları sosyal mecralardaki anlık etkileşimlere dönüştürdük. Aslında tercih ettik demek daha doğru olacak. Değer kaybeden blogger etkileşimi sonrası blogların etkileşimi değişen ve gelişen etkileşim yöntemleri ile birlikte SEO’nun ön plana çıkmasına ve organik trafiğin çok değerlenmesine neden oldu.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde Facebook ve Twitter uzun zamandır aktif olarak yer almakta ve her blogger için önemli bir yer almakta. Sürekli ortaya çıkan yeni platformlar ile alternatiflerimiz artmakta. Pinterest her ne kadar çok yeni olmasa da görsel odağında devam eden sosyal medya platformları arasında istikrarlı ve Türkiye’de biraz daha ön plana doğru yol almaya devam ediyor.

Üye girişi yapıp profilinizi tamamladıktan sonra başlıyor nasıl kullanmanız gerektiği. Hayatımıza “pin” ve “board” kavramlarını monte eden Pinterest bloglarınız için oldukça efektif kullanabileceğiniz bir platform. Pinterest’te yeniyseniz takip etmeye başladığınız kişilerin pinleri arasında kaybolup oldukça uzun zaman geçirebilirsiniz 🙂 Dilerseniz sadece takip ettiğiniz arkadaşlarınız pinleri arasında dolaşabilir, ister beğenebilir, isterseniz re-pin özelliği ile beğendiğiniz içeriği siz de takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Pinterest’in ahlaki kullanım kurallarını dikkate alarak paylaşımlarda bulunmalısınız, bu hususlara dikkat edersenz kaliteli içerik sağlayıcılar arasında yer alabiliriniz:

1. Resmi aldığınız kaynak adresi Pinterest otomatik eklemezse siz eklemelisiniz.

2. 13 yaş üstü içerik girmelisiniz, Pinterest çıplaklık ve nefret söylemi içeriklerine izin vermemekte.

3. Kişisel kullanımlarda çok fazla tek yönlü reklamınızı yapmamalısınız, tüm sosyal medyada olduğu gibi kendiniz çok fazla öne çıkarmak size negatif geri dönümler getirecektir.

Yemek Blogları İçin Pinterest

Yemek blogları için nasıl kullanılacağına gelince; Pinterest Seo için önemli katkıları olan platform ve görselliğiyle kullanıcılarını büyüleyerek uzun süre vakit geçirmelerine neden olan bir platform. SEO olarak daha fazla katkı sağlaması için öncelikle web sitesinizi Pinterest’e tanıtmalısınız. Ayarlar > Profil yönlendirmesi ile aşağıda örneğini göreceğiniz alana sitenizi ekleyip doğrulamayı tamamlayın.

Pinterest Hesap Doğrulama

Sitenizi/blogunuzu tanımladıktan sonra yapmanız gereken Pinterest’teki boardlarınızı doğru konumlandırmak. Blogunuzda kategorilerinize gösterdiğiniz özeni burada boardlarınıza göstermeniz gerekiyor. Ön plana çıkartmak istediğiniz kategorileri et emekleri, sebze yemekleri, salata tarifleri, tatlı tarifleri vb şekilde board olarak kullanıp tariflerinizi boardların içine pinleyeceksiniz. Hem backlink sağlamış olacaksınız hem de Google arama sonuçlarına etki eden Pinterest’in size sunduğu nimetlerden yararlanmış olacaksınız. Ayrıca Pinterest’i kullanmakla görselin ön plana çıktığı resimli yemek tarifleri kitabınızı hazırlamış olacaksınız.

Pinterest SEO Etkisini Nasıl Arttırabilirsiniz

  • Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikli olarak sitenizi doğrulayarak başlamalısınız. Akabinde yapacağınız board piramidi ile kusursuz bir backlink elde etmiş olursunuz.
  • Bloglarınızda Pinterest profilinize yer vererek, yayınladığınız tariflerin bulunduğu sayfalardaki sosal paylaşım butonları arasında Pinterest butonuna da yer verin. Ne kadar fazla takipçiye sahip olursanız blogunuza o kadar fazla etkileşim sağlarsınız.
  • Yazılarınızı Pinterest’te paylaşılmasını teşvik etmek için blog yayınlarınızın içine Pin it butonu yerleştirin.
  • Anahtar kelimeler olarak konumlandırdığınız boardlarınızın etkisi kaliteli bir içerik üreticisini alt sayfasından geliyormuş gibi görüntülenecektir.
  • Birden fazla fotoğraf içeren yayınlarınızı ayrı fotoğraflarla paylaşıp aynı board üzerinde birden fazla pin ile spam olmadan yönlendirme yapmış olursunuz.
  • Paylaşımlarınızı gün içine yayarak farklı saatlerde Pinterest kullanan kişilere hitap edebilir ve blogunuza yönlendirdiğiniz trafiği aktif tutabilirsiniz.

Çok zor olmayan bu maddeleri uyguladığınızda kısa sürede belirlediğiniz anahtar kelimelerde yükselişe geçtiğinizi gözlemleyeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir