Youtube’da Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

Aktif kullanıcı sayısı ve geçirilen zaman olarak dünyanın önde gelen platformalarından olan Youtube son zamanlarda ön plana çıkan Spotify, Deezer vb platformların ön plana çıkmasıyla biraz sekteye uğramış olmalı ki arayüzünde yaptığı değişikliklerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. “Youtube’da Çalma Listesi Nasıl Yapılır?” incelemeden önce nelerin değiştiğine bir bakalım.

Arayüz yenlenmeden önce bir çalma listesine ulaşmak için bir şarkı seçmeniz gerekiyor ve yeni videoyu açtıktan sonra sağ taraftaki önerilerde üst sıradaki önerilen çalma listelerinden birini tıklayarak çalma listesine ulaşıyordunuz. Çalma listesini tıkladığınızda dinlemek istediğiniz şarkı bitiyor ve sonraki ile başlyordu. Örneğin Sıla’nın Vaziyetler şarkısının bulunduğu bir çalma listesi dinlemek istiyorsunuz, “Sıla Vaziyetler” diye aratıp videoyu tıklıyorsunuz ve açılan videonun sağ tarafında çalma listesi önerisine tıklıyordunuz. Çalma listesi açıldığında “Sıla Vaziyetler” değil sıradaki şarkı olan “İrem Derici – Zorun Ne Sevgilim” çalıyor ve liste devam ediyordu.

Yenilenen arayüz ile birlikte artık çalma listeleri üzerindeki sevdiğiniz şarkıları dinlemek için ikinci kez tıklamanıza gerek kalmadan dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Anasayfa açıldığında beğenilen sayfalar ve önerilen videolar arasında gezinmeye imkan tanıyor. Ayrıca Youtube logosunun sağ tarafındaki yönergeyi tıkladığınızda kılvauz ekranınız açılıyor ve çalma listelerinize, aboneliklerinize vb menülere ulaşabiliyorsunuz. Tek sayfada videolarınıza, aboneliklerinize ve önerilen videolara ulaşıp hızlı dolaşım imkanı buluyorsunuz. Arama sonuçlarında hem istediğiniz şarkıya/şarkıcıya ait videolar ve o şarkının/şarkıcının içinde bulunduğu popüler çalma listeleri karşınıza geliyor.

Peki Youtube’da Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

 • Youtube anasayfasında adımızı tıklıyoruz
 • Açılan pencerede “video yöneticisini” tıklıyoruz.

youtube çalma listesi nasıl hazırlanır

 • Açılan sayfada soldaki menüden “oynatma listeleri”ni tıklıyoruz.
 • Tıkladıktan sonra sağ üstte adınızın altında “yeni oynatma listesi”ne tıklıyoruz.

youtube çalma listesi hazırlama

 • Çalma listesine istediğiniz ismi verip video ekleme alanında geçiyorsunuz.
 • İstediğiniz videoların URL’lerini yapıştırıp sağ tarafındaki “ekle” butonuna tıklayıp videoyu eklemiş oluyoruz.
 • Bir başka eklemek istediğiniz şarkının URL’sini de yapıştırıp ikinci şarkıyı da aynı şekilde ekliyorsunuz.
 • İstediğiniz diğer videoları da ekleyip istediğiniz gibi dinleyebilirsiniz.

youtube oynatma listesi video ekleme

İstediğiniz videoları ekledikten sonra sağ üst taraftan “tamamlandı” butonuna tıkladığınızda youtube oynatma listesi artık hazır. Ben de bu vesile ile bu aralar radyolarda fazlasıyla yer alan şarkılardan her ay güncellemek suretiyle çalma listelerimi oluşturdum. Keyifli dinlemeler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “Youtube’da Çalma Listesi Nasıl Yapılır?”

 • Elif Sinem Çekiç
  Şub 22, 2014 at 12:12

  Kendi sevdiğim videoları seçip kendimin belirleyeceği bir liste yapmak ilk işim, heyecanlandım :^^