Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Biliyorsunuz yakın zamanda bu konuda cumhurbaşkanı açıklaması gelmiş ve herkes heyecanlanmıştı. Herkesin kredi kartlarıyla fazla haşır neşir olduğu, çok yüksek oranda kişinin kredi kartı borcu kıskacında olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok. Kredi faiz oranlarının çok yükseldiği günlerde düşük faizli kredi kullanma imkanı cezbedici görünüyor. Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma işlemi ile ilgili deneyimimi net şekilde paylaşmak istiyorum.

Çıkan haberlerden sonra kredi kartlarından kurtulma fikri cazip geldi ve en yakın Ziraat Bankası Şubesi’ne gittim. Bireysel müşteri temsilcileri şu an başka iş yapmıyor muhtemelen, önlerinde bir kağıtta sanırım 12 – 13 maddelik bir bildirge var ve sıkışınca oradan kontrol ediyorlar. Ayrıca şirket evrakları ve EK-1 ile EK-2 adında 2 tane dilekçeyi de doldurmanız gerekiyor.

Başlangıç sürecin çok hızlı ilerleyeceği izlenimi vermişti, sonra tren raydan çıktı ve vazgeçtim. Hadi süreci okumaya devam edin 🙂

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Şartları Neler?

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırması detaylarını ve ödeme faizlerini açıkladı. Öncelikle borcunuzun gecikmiş veya takibe düşmüş olması gerekmiyor, sadece kredi kartı borcunuzu kapatmak istemeniz bile yeterli. Hatta eksi bakiye olarak daha çok bildiğimiz Kredili Mevduat Hesabı (KMH) da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma fırsatını “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” olarak adlandırıyor. Birleştiren İhtiyaç Kredisi faiz oranları talep ettiğiniz ödemenin süresine göre ikiye ayrılmış durumda.

 • 24 aya kadar kredi kullanılması durumunda %1,10
 • 60 aya kadar kredi kullanılması durumunda %1,20

Diğer bankadaki kredi kartınızı kapatıp krediye çevirdikten sonra talep ederseniz Ziraat Bankası’ndan kredi kartı alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Buraya kadar kağıt üzerinde her şey mükemmel ilerliyor. Kredi kartı borcunuzu Ziraat Bankası’na tebliğ ediyorsunuz ve borcunuz olan bankaya ödeme yapıp kredi kartı borcunuzu kapatıp taksit taksit borcunuzu ödüyorsunuz. İzlemeniz gereken adımları aşağıda paylaşıyorum.

 • Öncelikle bir Ziraat Bankası şubesine gidip bireysel müşteri temsilcisine  “Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma” imkanından yararlanmak istediğinizi söylüyorsunuz.
 • Bireysel müşteri temsilcisi size Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-1 veriyor. Bu dilekçede ilgili bankadaki kredi kartınızı kapatmak istediğinizi ve tüm borcun Ziraat Bankası tarafından ödeneceğini bildiriyorsunuz. Son olarak da EK-2’deki güncel borç bakiyesini isteyen evrağın verilmesini talep ediyorsunuz.

  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-1
  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-1
 • Bireysel müşteri temsilcisi size bir de Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-2 veriyor. Burada ise sizin bilgileriniz, dilekçe verdiğiniz tarih (EK-1), ilgili bankadaki borç bakiyeniz, kredi kartının borcunun kapanması için ödeme yapılması gereken hesap bilgisi ve belirtilen tarihe kadar gönderilmesi halinde kredi kartının kapatılacağı bilgileri doldurulmayı bekliyor.

  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-2
  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma dilekçesi EK-2
 • Kapatmak istediğiniz kredi kartı ve kredi kartlarının son kesilen ekstresini de yanınızda götürmeniz isteniyor.
 • Kredi kullanırken istenen evraklardan olan kaşeli imzalı maaş bordrosu isteniyor.
 • Yine kredi kullanırken istenilen evraklardan biri olan çalıştığınız şirketin imza sirküleri isteniyor.
 • Unutulmaması için çok küçük bir kağıtta yazan maaş bordrosu ve imza sirküleri yazan kağıdın üçüncü satırında “E-Devlet şifresi” yazıyor.

  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma evrakları
  Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma evrakları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Süreci

Burada bahsi geçen evrakları hazırlamanız Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma için yeterli! Söylerken ne kadar kolay değil mi?

Banka şubesine giderken araştırma yapmış ve internetteki bilgi kirliliği içerisinde neler isteyeceklerini anlamaya çalışmıştım. Bireysel müşteri temsilcisiyle görüşünce aklımdaki soru işaretlerine cevap bulacağımı düşünüyordum ama öyle olmadı çünkü çalışanlar da tam olarak duruma hakim değil.

Mesela verdiğiniz dilekçeler (EK-1 ve EK-2) sonrasında kredi kartı kullandığınız banka olumlu geri dönüş yapar ve kartınızı iptal ederse ne olacak? Borcu kapatma kriterleri var mı? Yani her bireyin bankalarda bir kredibilitesi var ve buradaki limitler aşılırsa ne olacak? Burada kredibilite içerisinde borçların yer değiştirmesi sıkıntı olmaz diye düşünebilirsiniz ama bankalarla olan ilişkilerinizin durumuna göre değişkenlik gösterir kredibiliteniz. Kredi kartı limitinizi 20 bin Türk Lirası’na çıkarttığınız dönemden daha düşük bir kredibiliteniz olabilir. Tebliğ edilen evrakta bu soruların cevabı yoktu. Çünkü kredi verilip verilememesi ve kaç ay taksit yapılacağı sizin kredibiliteniz ile alakalı. Bankanız kredi kartınızı iptal eder ve Ziraat Bankası size kredi vermezse hem kartınızı kullanamaz hem de ödemeye devam edersiniz.

“Bankalardan evrakları aldık diyelim, maaş bordrosu ve imza sirküleri de tamam. Peki benim e-devlet şifremi ne yapacaksınız?” diye sordum. 4A hizmet dökümü gerekliymiş, ondan istiyorlarmış. Ben çıktısını alamıyorum sanki! Bu arada çıktısını götürmeniz de yeterli oluyor.

Bu arada 31 Aralık 2018 sonrasındaki ödemeler buna dahil edilmiyor, ayrıca ödemeniz gerekiyor.

Buraya kadar geçen süre bireysel müşteri temsilcisi masasına oturduktan sonra 2-3 dakika sürdü sürmedi. “Hemen karşısındaki kredi kartı bankama gidip dilekçeleri tamamlayıp işlemleri bitiririm.” diye düşündüm. Kredi kartından kurtulmak üzereyim, oley!

Peki Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma işlemini tamamlayabiliyor musunuz?

İşte en kritik soru! Kağıt üzerinde her şey çok kolay ve basit, sistemde bir sıkıntı görünmüyor. Hazırlamanız gereken evraklardan imza sirküleri, maaş bordorsu, 4A hizmet dökümü ve son kredi kartı ekstresini hazırlamak kolay. Yapılması gereken gidip 2 tane dilekçeyi kredi kartı bankamdan doldurtmak.

Kredi kartı bankamda ilgili birine ulaşıp durumu anlattım. “Bankamızın avukatları bu durumu görüşüyorlar. Şu an Ziraat Bankası’ndan gelen evrakları onaylamıyoruz, sistemimizde kendi bankamıza ait böyle bir evrak hazırlanacak. Hazırlandığı zaman paylaşacağız. Bugün veya yarın çözülmesini bekliyoruz.” bunu söylerken yüzündeki ifadeden ve naif gülümsemeden olayı çözdüm. “Bugün de yarın da o evrak hazırlanmayacak. Ziraat Bankası’na bu evrağı vermeyeceksiniz. Avukatlarınız aynı şartları kendi bankanız için sağlamaya çalışıyorlar. Çünkü müşteri kaybetmek istemiyorsunuz.” dedim, hanımefendinin yüzündeki gülümsemenin dozajından ve yüz ifadesinden söylediklerimi onayladığı belli oluyordu. Yani ilk virajda yolun dışında çıktık 🙂

Şu an açıklanan ve kredi kartı borçlularını umutlandıran Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyası şu an için hedefine ulaşacak gibi görünmüyor. Diğer bankalar devlet eliyle müşterilerini Ziraat Bankası’na kaptırmak istemezler, özel bankalara çelme takma çabası gibi okuyorum bu süreci. Bu sebeple özel bankalar da dilekçeleri olumlu değerlendiremeyerek süreci kilitliyorlar.

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma kampanyası yani Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyasının siyaseten yapılmış bir hamle olduğunu düşünmüyorum. Muhakkak sağlayacağı faydanın halkın siyasi kararları üzerinde etkisi olacağı hesaplanmıştır, o ayrı bir durum. Çünkü insanlar bu kadar ihtiyaç sahibiyken ve borçlarını yapılandırmak adına bu kadar umutlanmışken sürecin sonlanmaması ters etki yaratacaktır.

Şu an sürecin ilerleyebileceği 2 alternatif adım geliyor aklıma. Bir tanesi diğer bankaları dilekçe doldurtmaya mahkum etmek, diğeri diğer bankalara da sadece kredi kartlarına özel benzer kampanya hakkı tanımak. Diğer bankaları buna zorlamak bankacılık sisteminin tekerine çomak sokmak gibi olacağından yakın zamanda diğer bankaların da kredi kartı borçlarına özel benzer kredi kartı borç yapılandırma kampanyaları yapacağını düşünüyorum.

NOT: Gelişmeler oldukça yazıyı güncelleyeceğim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 replies on “Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır? Gerçekten Mümkün mü?”

 • Oca 14, 2019 at 11:35

  Bu konuyu ben de bizzat araştırdım. Tek cazibesi faiz oranının düşük olması. Çünkü zaten var olan bir durum idi. Ödeme güçlüğü çekilen kredi kartlarına tüm bankalar yapılandırma yıllardır yapıyordu ve bu kadar ağır şartları yoktu. Gelelim asıl insanları rahatlatması gereken konuya. Yani ödeme güçlüğü çekip ödeyemeyip takibe düşenler bundan faydalanamıyor. Ayrıca KKB puanınızda kredi çekmeye uygun olmalı. Kısaca yeni bişey sadece Ziraat Bankası (diğer bankalar yanaşmıyor) düşük faiz uygulaması

 • Japonya turu
  Mar 13, 2019 at 12:15

  harika bir yazı. gerçekten çok açıklayıcı. tebrikler bir okuyucu kazandınız 🙂 nereden abone olunuyordu acaba….