Webmaster Tools'a Site Nasıl Eklenir?

Aramalarda Daha Görünür Olmak İçin 5 Adım

Yazdıklarımız bazen keyfimizin yönlendirmesiyle, bazen de trafik sağlamak için seçilmiş konularla yazılarımızı paylaşıyoruz. Hepimizin yazdıklarımızı daha fazla kişiye ulaşmasını istediğimiz bir blogosferdeyiz, aynı zamanda daha çok kişinin okuması için sosyal mecralarda sürekli paylaşımların yapıldığı, SEO çalışmaları için çaba hatta bazen para harcandığı bu dönemde ufak tefek çalışmalarla sitemize katkıda bulunabiliriz. Bu bağlamda yapılabilecek pek çok işlem var, ben size Google Web Yöneticisi Araçları‘nda (Google Web Master Tools) yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Google’ın blogunuzu/sitenizi sevmesi için yapmanız gereken pek çok adım var, ne kadar çok şirin gözükürseniz o kadar iyi sıralamada yer alırsınız. Başlangıç olarak blogunuzu/sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na eklemeniz gerekiyor.

Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

Öncelikle Google Web Yöneticisi Araçları‘nda hesap oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekli. Giriş yaptığınızda aşağıdaki sayfayı boş olarak göreceksiniz ve sağ üst köşedeki “site ekle” butonuna tıklayıp işlemleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Web Master Tools
Web Master Tools

Domain giriş yaptıktan sonra site doğrulama aşamasına geliyorsunuz. Burada öneriler yöntem ve alternatif yöntemler var uygulayabileceğiniz. Önerilen yöntem Google Analytics hesabınızla doğrulama işlemini yapmanız. Alternatif yöntemler ise HTML dosyası yükleme, HTML etiketi, alan adı sağlayıcı ile oturum açarak (önerilen listede alan adı sağlayıcınız varsa), Google etiket yöneticisi hesabınızla doğrulayabilirsiniz. (Blogger ve Google Sites bunu otomatik olarak yapar.)

Web Master Tools Site Doğrulama
Web Master Tools Site Doğrulama

Sitenizi Doğrulamanın Size Avantajları Nelerdir?

Sitenizi doğruladığınızda gelişmeye devam eden Google sisteminin içinde yer almak Google aramalarında daha performanslı olarak yer almak için ipuçları verir ve görünürlüğünüzü arttırmanız için size yol gösterir. Google Web Yönetici Araçları’na giriş yaptıktan sonra bir kaç işlem ile yapabileceğiniz gelişmelere göz atalım.

  1. Sitelerinizi eklerken tüm ulaşılabilir versiyonlarıyla yükleyin. www.domain.com ve domain.com şeklinde, hatta HTTPS protokolü kullanıyorsanız onu da ekleyin.
  2. Hangi versiyonu tercih ettiğinizi seçin. Tercihiniz her iki sürümün de size ait olduğunu Google’a tanıtmanız anlamına gelir.
  3. Hedef ülke seçin. Sadece kendi ülkenize hitap eden blogunuz/siteniz varsa coğrafi seçim yapmak sizin için arama sonuçlarında daha fazla görünür olmanıza yardımcı olur.
  4. Yöneticileri ve site sahiplerini belirleyin. Raporlara ulaşmasını istediğiniz veya düzenleme yapabilecek kişilerle iletişime geçip görev bölümü yapabilirsiniz. Site sahiplerinin veya yöneticilerin etkileşim alanından yararlanabilirsiniz.
  5. Site haritası ekleyin. Site haritası eklediğinizde Google botlarının taramasına ve sitenizi anlamasına yardımcı olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 replies on “Aramalarda Daha Görünür Olmak İçin 5 Adım”