çocuklarınızda konsantrasyon geliştiren 9 öneri

“Boş boş etrafa bırakmayı bırakıp şu ödevini bitirir misin?” sorusunu eminim ki çoğu aile çocuğuna  sıklıkla yöneltiyordur. O yaşlarda yerinde duramayan kıpır kıpır bir çocuğa, sabit bir şekilde otur ve odaklan talebi biraz zor olabiliyor. Bunu anında doğuştan gelen bir yetenek gibi başarabilmeleri çok zor ama dilerseniz bunu geliştirebilirsiniz.

Çocuklarınızda konsantrasyon geliştiren 9 öneri

1 – Oyun oynamak konsantrasyonu geliştiriyor

Oyun oynamak sandığınız gibi onların boş vakitlerini geçirmelerine yaramıyor. Tam aksine oynadıkları oyunlar onların geleceğini şekillendirmelerini ve kişisel gelişimlerini sağlamalarına yarıyor. Fiziki olarak koşturmacalı oyunların yanında; lego, kumdan kale yapmak gibi dikkat geliştirici oyunlar oynamak da onlara fazlasıyla katkı sağlıyor.

2 – Çevresini hazırlayın

Bu maddeyi ne kadar önemsiyoruz bilinmez ama yapılan bazı araştırmalar çocukların yaşadığı çevreyi şekillendirmenin de etkili olduğunu savunuyor. Örneğin çocuğunun odasına akvaryum koyan bir aile, onun zamanla daha da sakinleştiğini iddia ediyor.

3 – Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme aslında herkesin uyması gereken bir yaşam türü. O nedenle sadece çocuklara indirgemek doğru olmaz. Ama çok basit bir kural var: Siz siz olun çocuklarınızı kafeinden uzak tutarak yeşil yiyeceklere odaklandırın.

4 – Rutin davranışlar

Çocuğunuzun günlük davranışlarını düzene koymak da bir nebze onların konsantrasyonunu düzenliyor. Örneğin okuldan geliş saati, yemek yeme saati ve oyun saati gibi zamanlamaların faydalı olduğu belirtilmiş.

5 – Uyku ve molalar

Yapılan her rutin hareketin arasında mola vermek ve düzenli uyku da oldukça önemli bir durum. Dikkat eksikliği oyunları oynayan çocuğunuza, oyun sırasında arada mola verdirmek faydalı olabilir. Ya da okuldan geldiğinde ona 20 dakikalık uyku izni vermek.

6 – Çocuğunuzun öğrenme tarzını öğrenin

Her çocuğun öğrenme şekli farklıdır. Bunu keşfetmek için uzman desteği de alabilirsiniz, çünkü bu bilgiyi öğrenmeniz ona daha başarılı bir eğitim vermenizi sağlayacaktır. Kimi çocuk görsel daha iyi öğrenirken, kimisi işitsel ve uygulamalı eğitimlerde daha başarılı olabiliyor.

7 – Bir sonraki göreve onu hazırlayın

Çocuğunuz meşgul olduğunda ona bir sonraki yapacağı şeyin müjdesini verebilirsiniz. Böylelikle bir önceki işini çok hızlı bir şekilde, bir sonraki yapacağı şeyi düşünerek hızlıca tepki verecektir. Örneğin dikkat geliştirme oyunları oynayan bir çocuğa, oyunu bitirdikten sonra arkadaşlarıyla dışarıda oynayabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylelikle bu dikkat oyunlarının son dakikaları ona çok huzur verecektir.

8 – Kısa zaman dilimleriyle yarışmalar yapın

Çocuğunuza okumaya devam ettiği bir kitap verin ve ona okuyabileceğine inandığınız sayfa sayısını 15-20 dakika içerisinde bitirmesini söyleyin. Bu rekabetle birlikte okuduğu şeye daha fazla konsantre olacaktır.

9 – Nefes ve hayalini kontrol edin

Çocuğunuza açık havada gözlerini kapatıp derin ve düzenli nefes alarak bir şeyler hayal etmesini sağlayın. Bu egzersizi çoğumuz yapmışızdır ama ara sıra öğretmenlerimizin desteğiyle yapıyorduk. Ama siz çocuğunuz için bunu rutin hale getirebilirsiniz.

Çocuklarınızda konsantrasyon geliştiren 9 öneri hepimizin çocuklarının gelişimine katkıda bulunacak öneriler. Mümkün olduğunca uygulayıp çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir