Dummy Data nedir? Ne anlama gelir?

Dummy data, test ve geliştirme süreçlerinde gerçek metinler yerine kullanılan verilere verilen isimdir. Gerçek veriler için yer tutucu olarak kullanılan ve dummy data olarak adlandırılan veriler, test süreçlerinin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını ve metinler için ek bir zaman harcanmasını önlemektedir. Hemen her yerde kullanılabilecek olan dummy data, bu nedenle farklı mecralarda görülebilir.

Dummy Data nedir? Ne anlama gelir?

Türkiye’de daha çok sahte metin ya da lorem ipsum olarak tanınan dummy data, 1500’lü yıllarda bir matbaacı tarafından keşfedilmiştir. Bir kitap hazırlanmak için önce metin şablonlarını hazırlamak isteyen matbaacı, böylece ilk dummy data örneklerinin de kullanılmasını sağlamıştır. Bu tarihlerden itibaren de başta yazılı alanlar olmak üzere hemen her yerde bu tür örneklere yer verilmiştir. Sahte metinlerin herhangi bir anlam taşımaz. dummy data kullanmak isteyenler için özel üretici online sayfalar ve uzun lorem ipsum metinleri kolayca bulunabilmektedir. Örnek bir sahte metin örneği;

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”

Dummy Data nerede kullanılır?

Dummy datanın en yaygın kullanımı yazılım ve programlama alanıdır. Yeni programları test ederken metinlerin önemsiz olduğu alanlarda sahte metinlere yer verilmektedir. Excel gibi programlarda dahi tablolar, formüller ya da özel şablonlar hazırlanırken bu tip verilerin kullanılması mümkündür.

Herhangi bir bilgi içermeyen ancak gerçek verilerin yerine kullanılarak yer tutucu görevi gören dummy data, özellikle test süreçlerinde çok faydalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir