Kullandığım Telefonlar

Geçtiğimiz günlerde başlayan bir mim ile herkes geçmişten günümüze kullandıkları telefonları paylaşmaya başladı, okuması keyifli olan bu zincirin içine beni atan ise sevgili büyüğüm Hasan Yaşar oldu 🙂 Bir an nostalji yaptım ve geçmişe gittim, Nokia 3210 ile başlayan bir serüveni gözlerimin önünde canlandırdım. Hiç de hafife alınamayacak bir telefon sarfiyatım varmış da haberim yokmuş. Akabinde de mimi yerine getirmek için sizlerle paylaşmak istedim.

Sıra mimi bulaştırmaya geldi. İlk hedefim 1,5 aylık anne Berna Mutlu Aytekin umarım yazmaya fırsat bulabilir. İkinci hedefim şu aralar facebook, twitter ve youtube üzerindeki engellemelerden dolayı “Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?” yazısıyla oldukça fazla hit alan Melih Güney 🙂 Son hedefim ise Mobil İstanbul ile adım adım yukarı çıkan Murat Can Demir.

İlk Telefonum ve Kullandığım Telefonların Kronolojik Sıralaması

Nokia 3210

Nokia 3210
Nokia 3210

1999 yılının sonlarına doğru tanıştım cep telefonu ile o zaman henüz lise 1. sınıf öğrencisiydim 🙂 O zamanlar en çok ekonomi programlarını ve hisse senetlerini takip ederdim ve bazı şirketleri radarıma alıp daha sıkı inceleyerek yatırım planlaması yapardım.  Üst üste 2 bayram harçlığımı sevgili büyüğüm Mestan abi vasıtasıyla bir senede yatırmıştım, 98 yılı bayramları bahsettiğim. İlk yatırımım karlı olmuştu ve artış sonrası nakit olarak alıp ilk telefonum olan Nokia 3210’u 78 milyon’a ikinci el olarak almıştım. Zaten son telefonum hariç diğerlerinin fiyatını da hatırlamıyorum. İlkler unutulmazmış derler işte o hesap. 2 GSM operatöründen Turkcell hattımı da babamın üzerine almış ve artık cep telefonu esaretinin bir parçası olmuştum.

Ericsson SH888

Ericsson SH888
Ericsson SH888

3 sene kadar kullandığım Nokia 3210’u çaldırmıştım ve çok acil telefona ihtiyacım vardı! Lise son sınıf öğrencisisin nesi acil 🙂 Babam telefonunu yeni değiştirmişti ve eski telefonu “çelik kasa” Ericsson SH888 kullanmaya başlamıştım tam bir teknoloji harikasıydı, anlatılmaz yaşanırdı hatta. Telefon edebiliyordum ve mesaj gönderebiliyordum düşünsene sene 2001 (düşünemedi). Okul bitene kadar daha doğrusu bir sonraki dönem başına kadar kullanmadığım bu telefonu şu an hatırlamak bile istemiyorum.

Nokia 3310

Nokia 3310
Nokia 3310

Nokia 2300

Yazları çalışarak değerlendiren bir öğrenci olduğum için aileme yük olmadan biriktirdiğim paralarla ilk sıfır telefonumu aldım. O zaman ilk defa benim kullandığım ilk telefondu, bu efsane modelin en etkileyici özelliği ilk defa benim kullanmış olmamdı bir de fenomen yılan oyunu tabi. Hakkını yememek lazım, çok sağlam telefondu, defalarca düştü tık demedi. üniversite hayatımın ilk yıllarını beraber geçirdik.

Nokia 2300
Nokia 2300

Nokia 2100

Üniversite 3. sınıfa geldiğimde artık  sene kadar kullandığım Nokia 3310’u yine Nokia’nın 2300 modeline geçiş yaptım. Tek önemli özelliği ucuz olmasıydı benim için. Polifonik melodisi de cabası! İnternetten şarkıları melodilerini bulup zil sesi yapmak aklımda kalan keyifli anlarıydı, ne günlermiş Sebastian!

Nokia 2100
Nokia 2100

Dayanıklılık olarak üst seviyede olmasına rağmen (benim kullanım stilime göre) en son aklıma gelen telefonum olması enteresan. Çok uzun şarj süresiyle göze giren bir modeldi, kardeşimin telefon kullanma aşı geldiği için kendisine bırakıp yeni ufuklara yelken açmak durumunda kaldım. Şimdi olsa kullansam demeyeceğim hiç heveslenmeyin 🙂

Nokia 6670

Nokia6670
Nokia 6670

Okul bitip iş hayatına geçtikten sonra telefonu yenilemek gerekti! Çünkü Nokia 2300 daha önce kullandığım Nokia modelleri kadar dayanıklı değildi ve çabuk döküldü. O dönemin çok popüler telefonu 6600 alamamıştım ben de ondan hemen sonra çıkan biraz daha ucuz olan Nokia 6670 aldım, fotoğraf çekme kabiliyeti olan ilk telefonumdu kendisi, canım benim. İmkanlar bunu gerektirdi ve 3 sene civarı mutlu bir beraberlik geçirdik kendisiyle.

Nokia N8

Nokia N8
Nokia N8

Yaklaşık 3 senelik birliktelik sonrası gelişen şartlar ve yeterli olmayan hafıza problemleri beni çok daha fazla müzik dinleyebileceğim Nokia N8’e yöneltti hem de 8 gb hafızasıyla birlikte. Daha fazla giden şarj, daha fazla müzik yükleyebilme, internetten yararlanabilme vs derken çok sevdiğim bir telefon oldu. Hiç sorunsuz çalışan ve keyif veren bir telefondu ama her güzel telefon gibi onunla olan birlikteliğimin de bir sonu vardı. O zamanlar Android yükselen bir değer ve ilgi çekici, bu zamana kadar kullandığım Nokia’dan vazgeçmem lazımdı. Fırsat kollamaya devam ediyordum değişiklik için.

iPhone 3GS

iPhone 3GS
iPhone 3GS

Şu an dahi hiç ilgimi çekmeyen Apple ile de bir temasım oldu, şirketten verdiler. Arama fonksiyonu dışında kullandığım söylenemez. Ben Androidseverim en nihayetinde. Bu arada kullandığım ilk dokunmatik ekranlı telefondur kendisi.

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy S2
Samsung Galaxy S2

İşte ilk Android telefonum Samsung Galaxy S2! Kullanmaya başladığımda henüz Samsung Galaxy S3 piyasaya sürülmemişti, yeni yeni haberleri geliyordu ve ben beklemeyip almayı tercih ettim. Piyasada fenomen olduğunu düşünüyordum alırken ve kullanmaya başladıktan sonra da sevgim giderek arttı. Şu ana kadar kullandığım telefonlar arasında en fazla keyif aldığım telefon oldu. Hızla gelişen teknoloji ve çağımızın şarj problemi de ayrılığımızın sebebi oldu, günde 3 defa telefon mu şarj edilir! Bundan sonra aldığım son telefonu henüz 3 aydır kullandığım için kapsam dışı tutuyorum tabi.

iPhone 4S

iPhone 4S
iPhone 4S

Yine bir Aplle ile karşınızdayım ve yine bir şirket telefonu, o yüzden yok saymamak ve hatır gönül için ekliyorum buraya. Sevmiyorum seni ios anla işte.

Samsung Galaxy Note 4

samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4

Bir önceki seçimimde olduğu gibi yine Samsung’un döneminin amiral gemisi olan modelini tercih ettim ve son 3 aydır kendisiyle birlikte mutlu mesut bir birlikteliğimiz var. Müthiş fotoğraflar çekiyorum, toplantılarda kağıtlarla işim yok artık kalemini çıkartıp not alıyorum falan çok keyifli. Hedefim en az 3 sene birlikteliğimizin devam etmesi, makul bir hedef olduğunu düşünüyorum. Evet ben bir Anroidseverim 😉

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 replies on “ilk Telefonum ve Kullandığım Telefonların Kronolojik Sıralaması”

  • Nis 8, 2015 at 21:21

    Mim yazmayalı çok uzun zaman olmuştu. Teşekkür ettim.:)

  • Nis 19, 2015 at 22:16

    Nokia 3310 efsanedir. Onun dokunmatiğini yapsalar alırım:)