Öldükten sonra sosyal medya hesaplarınıza ne olacak?

Kullanıcıların sohbetleri, paylaşımları ve özel verilerinin yer aldığı sosyal medya hesapları, zaman zaman ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına yol açabiliyor. Doğru bir şekilde yapılandırılmamış ve korunmamış sosyal medya hesaplarında sorun yaşanan alanlardan birisi de vefat sonrasındaki durum. Öldükten sonra sosyal medya hesaplarına ne olacak sorusu da pek çok kullanıcının aklına gelmektedir.  Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal ağlarda her bir sosyal ağ, farklı uygulamaya sahip.

Öldükten sonra Gmail hesabınıza ne olacak?

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarınızın akıbeti

Facebook’ta öldükten sonra hesaplar ne oluyor?

Facebook, kullanıcıları için vefat sonrasında iki seçenek sunuyor. Bunlardan ilki hesabın tamamen silinmesi. İkincisi ise bir mirasçı yoluyla hesabın anıtlaştırılması. Anıtlaştırma seçildiğinde kullanıcıların profilinde çevresi ve yakın arkadaşları tarafından paylaşımlar yapılabiliyor. Anıtlaştırma seçeneğinde ise kullanıcıların vefatı öncesinde sosyal medya hesabını bu yönde yapılandırması gerekiyor. Hesap varisleri olarak ayarlarda yer alan seçeneklerle vefat sonrasında kişilerin yetkili kılınması ve hesabın anıtlaştırılabilmesi mümkün. Hesabın silinmesi için vefat öncesinde yapılacak bir işlem yok. Ancak vefat sonrasında birinci derece akrabaların, ölüm belgesi ile birlikte durumu bildirmesi, hesabın silinmesi için yeterli olabiliyor. Facebook ve Instagram Meta’ya bağlı bir şirket olduğundan dolayı benzer bir yapıya sahip. Kullanıcılar aynı şekilde ölmeden önce ya da öldükten sonra hesap üzerinden işlem yapabiliyor.

Twitter’da öldükten sonra hesaplar ne oluyor?

Twitter’da kişilerin vefatı sonrasında hesabın silinmesi için birinci dereceden akrabaların talep göndermesi gerekiyor. Bu talepte ise kişilerin ölüm belgesi, kimlik fotokopisi ve başvuruyu yapan kişinin yakınlık derecesini gösteren belge gibi ek belgeler isteniyor. Platforma gönderilen bilgilerin ardından yapılan incelemeler ile herhangi bir ihlal ya da eksik belge bulunmuyorsa hesap kalıcı olarak siliniyor.

Google ve YouTube’da öldükten sonra hesaplar ne oluyor?

Google’da YouTube ve Gmail gibi servislerde kullanıcıların hesaplarının vefat sonrasında silinmesi mümkün. Bu tür durumlarda vefat öncesinde bir mirasçının belirlenmesi gerekiyor. Mirasçı tarafından hesap yönetilebildiği gibi silinebiliyor. Otomatik bir şekilde hesabın silinmesi istendiğinde ise ayarlar üzerinden yapılandırmanın yapılması gerekiyor. Böylece inaktif statüye düşen hesaplar, kalıcı olarak silinebiliyor. Eğer hiçbir işlem yapılmazsa,  hesaplar aktif kalmaya devam ediyor ancak tüm içerikler siliniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir