İş görüşmesine olumsuz cevap

İş görüşmeleri bireyler ve kurumlar için hiç bitmeyecek bir süreç ve doğal olarak süreçlerin olumlu sonuçlanma yüzdesi oldukça düşük. Türkiye’de pek alışık olmadığımız kısım ise olumsuz değerlendirilen adaylara dönüş yapılmaması. Bu yazıda iş görüşmesine olumsuz cevap örnekleri ilgili bilgiler paylaşacağım, olumsuz dönüş maili göndermek o kadar da zor olmamalı.

Günümüzde birçok kurum iş görüşmesi süreci sonrasında görüşme yaptıkları adaylara geri dönüş yapmıyor. Genel olarak olumlu değerlendirilen adaylara odaklanılıyor ve iş görüşmelerinin ardından insan kaynakları uzmanlarının iş listesinde yer alan adaylara süreçle ilgili bilgi vermek genellikle ihmal ediliyor. Oysa kabul edilmek veya reddedilmek bu görüşmelerin doğal sonuçları.

Şirket Mailini Gmail’e Yönlendirme

İş başvurusu reddetme e-postasının önemi

İş görüşmesi süreçleri tamamlandıktan sonra genel olarak pek çok işveren veya insan kaynakları uzmanının görüşme yaptıkları adaylara geri dönüş yapmayarak görüşme yaptıkları adayın sürecin olumsuz değerlendirildiğini anlamasını bekliyor. Aslında kısa bir zamanda atılacak bir iş reddi e-postası göndermemek şirketin marka imajını da negatif yönde etkiliyor.

Gerçekleştirilen görüşme sonrası adaylara süreci olumlu geçtiğini bildirmek gibi işe alamayacağınızı bildirmeniz yapılacak ve aslında olması gereken en doğru şeylerden biridir. İş görüşmesi ilanına başvurmuş, görüşmeye gelen size zaman ayıran her kişiye, şirketinizin iş görüşmeleri sonrasında diğer başvuru yapanlardan bir veya bir kaç kişi ile birlikte çalışmaya karar verdiğini iletmek gerekir. Başvuru yapanların işe alınmadığını bilmelerini sağlamak güzel bir jesttir.

İş görüşmeleri sonrasında işveren veya insan kaynakları uzmanlarından yanıt alamamak, iş arayışında olanların şikayet listesinin en üstündedir. İş arayanlar görüşme yaptıkları iş fırsatları konusunda heyecan yaşarlar ve ilk görüşme sonrasındaki adıma devam edebilmek için mülakat sonrası gelecek cevabı beklerler.

CareerArc şirketinin bu konuda yaptığı bir ankete göre, iş başvurusu yapanların %72’si yaşadıkları kötü işe alım deneyimlerini online platformlarda inceleme siteleri, sözlükler veya tanıdıkları kişilerle paylaştıklarını ortaya koyuyor. Paylaşılan bu negatif deneyimler diğer adayları gelecekte bu şirketlere başvuru yapma konusunda olumsuz etkiliyor.

İş görüşmesine olumsuz cevap verirken dikkatli olmak gerekir

İş reddi e-postası göndermek işveren veya insan kaynakları tarafında bazı yasal veya Pr kaygılar sebebiyle genelde es geçilir. Gönderilen iş reddi e-postası viral bir şekilde dağılabilir veya bir davaya yol açabilir. Bu sebeple ya olumsuz süreçleri bildirmezler ya da genelde avukatlar tarafından onaylanan kısa red e-postası göndermeyi tercih ederler. Gönderildiği durumlarda genelde bilgi içermeyen sadece sürecin olumsuz olduğu belirtilen kısa e-postalar söz konusudur. Tabi bu durumlar iş görüşmesi yapılan adaylara olumsuz süreci bildirmeye engel değil.

İş görüşmesine olumsuz cevap örnekleri

Burada 3 farklı örnek paylaşarak yazıyı tamamlayacağım.

Kısa iş reddi e-postası

“Merhaba İSİM SOYİSİM,

…X POZİSYON… için yaptığınız başvuru için teşekkür ederiz. Yaptığımız görüşmeler sonrasında tüm adayları değerlendirdik ve bir başka aday ile devam etmeye karar verildi. Kariyer fırsatı aramanızda başarılar dileriz. ”

Detaylandırılmış iş reddi e-postası

“Merhaba İSİM SOYİSİM,

…X POZİSYON… ile ilgili olarak sizinle görüşmek ve tanışmak bizim için çok keyifliydi. İş görüşmesi gerçekleştirdiğimiz pozisyonla ilgili süreci tamamladık. Yaptığımız iş görüşmesinin olumlu değerlendirilemediğini bildiriyoruz. Tüm başvuruları titizlikle değerlendirdik ve bir başka adaylarla devam etmeye karar verdik. Öz geçmişinizi ve niteliklerinizi bizimle paylaşmak adına bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. İş arama ve gelecekteki profesyonel hayatınızda başarılar dileriz.”

Kişiselleştirilmiş iş reddi e-postası

Burada detay vermek hassas değerler içerir. Kullandığınız kelimeleri titizlikle seçmelisiniz. Örnek olarak SEO ekibiniz için yaptığınız bir görüşmenin örneğinden ilerleyelim.

“Merhaba İSİM SOYİSİM,

SEO uzmanı için yaptığınız başvuru için teşekkür ederiz. Yaptığımız görüşmeler sonrasında tüm adayları değerlendirdik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda SEO deneyimi daha fazla olan ekip yönetimi tecrübesi olan bir başka aday ile devam etmeye karar verildi. Kariyer fırsatı aramanızda başarılar dileriz. ”

İş görüşmesine olumsuz cevap vermeden önce

Görüşme gerçekleştirdiğiniz adaylar arasında bir öncelik sıralaması yapıp belirlediğiniz ilk adaya teklif yapıp süreci netleştirene kadar diğer adaylara cevap olumsuz cevap vermek bir risk oluşturacaktır.

Sizin seçtiğiniz aday sizinle çalışmak istemeyebilir. Bu yüzden süreci onaylayana kadar olumsuz geri dönüşleri bekletmelisiniz. Aksi bir durumda yaptığınız görüşmeler çöp olabilir.

Aynı zamanda iş reddi e-postası gönderirken açık kapı bırakmak da bir alternatif olabilir. İdeal adayınız teklifi kabul edebilir ve işe başladıktan sonra beklediğiniz performansı veya uyumu göremeyebilirsiniz. Böyle bir senaryoda yeni bir iş görüşmesi sürecine başlamak yerine daha önce görüştüğünüz adayları tekrar değerlendirmeniz gerekebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “İş görüşmesine olumsuz cevap örnekleri – Olumsuz dönüş maili”