Şirket Mailini Gmaile Yönlendirme

Şirket Mailini Gmaile Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Benim gibi Outlook kullanmayı sevmeyenlerdenseniz işte tam size göre bir yazı sizi bekliyor. İlk iş yerim dışında da hiç kullanmadım, gerçekten ciddi manada bir önyargıya sahibim ve bunu kıramıyorum. Belki de kırmak istemiyorum 🙂 Ben tüm herşeyi tek mail üzerinden yönetebilmek istiyorum ve uzun yıllardır gmail kullanıyorum, severek kullanıyorum.

Şimdi size şirket maillerinizi, outlook hotmail yandex gibi farklı mail sağlayıcılarından temin ettiğiniz mailleri veya yine farklı gmail hesaplarınızı kullanmak istediğiniz mail adresiyle beraber kullanabiliyorsunuz. Nasıl mı?

Maillerinizi Gmail’den Yönetmek

Beni tanıyanlar bilir, iedemirayak benim sosyal kimliğim. Aktif olarak bulunduğum tüm platformlarda iedemirayak olarak yer alıyorum ve gmail’de de durum aynı. Maillerimi yönetmek için seçtiğim merkez hesabım iedemirayak[A]gmail.com ve çok uzun zamandır kullanıyorum. Şirket maillerim de dahil diğer maillerimi buraya yönlendiriyorum ve sadece gmail hesabım içerisinden göndermem gereken mail adreslerimi ekliyorum. Burada kafamıza göre ekleme yapamıyoruz, zira 5 hesap ekleme sınırı var.

google ayarlar sekmesi
google ayarlar sekmesi

Gmail’imize giriş yaptığımızda sağ üst tarafta dişli şeklinde yer alan “ayarlar”ı tıklayıp açılan pencerede yine “ayarlar”ı tıklıyoruz.

– – – – – –

Google e-mail ekleme
Google e-mail ekleme

Gmail içerisinde kullanmak istediğiniz mail adresinizi yazarak “Sonraki Adım”a tıklıyoruz.

– – – – – –

Google Sahip Olunan E-Posta Ekleme
Google Sahip Olunan E-Posta Ekleme

Burada otomatik olarak smtp.siteadiniz.com olarak geliyor, mail.siteadiniz.com olarak değiştirmeniz gerekiyor ve akabinde mail adresinizi ve şifrenizi girerek “Hesap Ekle” demeniz yeterli. Bu işlem sonucunda gmail’e entegre ettiğiniz mailiniz ile gönderim yapabilirsiniz.

Google Mail Gönderimini Seçme
Google Mail Gönderimini Seçme

E-posta yaz dedikten sonra gönderen kısmında ana mailinizin yanında bir çentik oluşur ve tıkladığınızda hangi mailinizden gönderim yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

NOT:

Google e-mail Gönderme Hesabı Ekleme
Google e-mail Gönderme Hesabı Ekleme

Burada önemli bir detay aktarmak istiyorum. Normalde “herzaman varsayılan adresten yanıtla” seçeneği işaretli gelir, yanıtla dediğiniz zaman gmail adresinizden (varsayılan maili değiştirirseniz varsayılan mailinizden) gönderim gerçekleştirirsiniz. Kurumsal maillerinize cevap verirken gmail adresinizden göndermeniz pek hoş olmaz. Bu sebeple “iletinin gönderildiği adresten yanıtla” seçersek böyle bir sorunumuz olmaz, kafamız rahat olur 🙂

– – – – – –

Yeni Mail Gelmiş mi? (Gönder Al)

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda gönderim kısmını halletmiş oluyorsunuz ama mailleri almak için POP3 hesabı eklemeniz gerekiyor. Google mail kutunuzu belirli aralıklarla ziyaret eder 30-60 dakika arası bu kontrol periyodu. Aşağıdaki işlemi uygulayarak aynı zamanda istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Ayarlar sekmesi sonrası:

Google Hesaplar ve İçe Aktarma
Google Hesaplar ve İçe Aktarma

– – – – – –

Google Sahip Olunan E-Mail Ekleme
Google Sahip Olunan E-Mail Ekleme

Eklemek istediğiniz mail adresini giriyorsunuz ve “sonraki adım”a tıklıyorsunuz.

– – – – – –

Google şirket e-mail ekleme
Google şirket e-mail ekleme

Kullanacağınız mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra mail.siteadiniz.com POP Sunucusunu ekleyip altındaki yönergelerden istediğinizi seçebilirsiniz. Mail yedeği olması açısından “Alına iletinin bir kopyasını sunucuda bırak” seçeneğini ve gelen kutusunda diğerlerinden ayırabilmek için “Gelen iletileri etiketle” seçeneğini işaretleyip yeni etiket belirleyerek maillerinizi gruplayabilirsiniz. Hesap ekle dediğinizde mail adresinize bir şifre gönderiyor ve 1 defaya mahsus bu şifreyi açılan pencereye girmek gerekiyor.

Google Hesaplar ve İçe Aktarma
Google Hesaplar ve İçe Aktarma

Mail gelip gelmediğini kontrol etmeniz için eklediğiniz mailin yanındaki “şimdi postaları kontrol et”e tıklamanız yeterli. Aynı anda 5 pop3 hesabı ekleyebilirsiniz.  Ben severek kullanıyorum, sizin de memnun olacağınızı umuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 replies on “Şirket Mailini Gmail’e Yönlendirme”

 • Eyl 26, 2014 at 00:31

  Fellik fellik bu bilgiyi arıyordum, Outlook’tan kurtardın beni 🙂

 • Eyl 29, 2014 at 17:37

  Çok başarılı bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

 • Eki 1, 2014 at 00:22

  Ben de bu şekilde kullanıyorum ancak sanırım bir mail ekleme sınırı var bu sınır hakkında bilginiz var mı ?

 • Eki 1, 2014 at 00:36

  Pop3 hesabı ekleme sınırı 5, gönderim maili ekleme konusunda sınırla henüz karşılaşmadım, 10 gönderim adresi ekli.

 • Oca 26, 2015 at 13:08

  Bende maillerimi bu şekilde takip ediyorum. Yalnız “şimdi postaları kontrol et”e sık sık tıklamak gerekebiliyor. Aksi takdirde acil bakılması gereken maillere maalesef 1 saat kadar geç yanıt verebiliyorsunuz.

 • orbey
  Nis 24, 2016 at 23:42

  tşkler paylaşım için
  müşteri sitesinde denedim
  oldu
  http://www.orriv.com

 • Haz 1, 2017 at 21:00

  Sayın İsmail hocam eklediğimiz diğer maillere üstte kategori oluştura biliyormuyuz ?

  • Oca 19, 2018 at 00:55

   Üst kategoriden kasıt gelen mailleri tek bir alanda görmek olarak yorumladım. Etiket ve filtre özelliği ile yapabilirsiniz.

 • Ara 10, 2017 at 13:58

  Herşey gerçekten çok güzel ancak gmail’de google mailler geç geliyor. Evet bilgisayar başındaysak kendimiz gönder-al yapıyoruz ancak telefon ve ipad de bunu yapamıyoruz. Bu maillerin erken gelmesinin bir yolu var mı ?

 • Tem 25, 2018 at 13:01

  İlk olarak güzel anlatımınız için Teşekkür Ederim. Dediklerinizi uyguladım yalnız gelen postalar spam klasörüne düşüyor bununla ilgili yapmam gerekenler nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ağu 29, 2018 at 23:26

   Merhaba Ertuğrul Bey,

   Yönlendirdiğiniz mail uzantısını etiket kullanarak filtreleyip “asla spam’e gönderme” seçeneğini işaretlemelisiniz.