İşi Uzmanına Bırakmak Lazım

Evet bir süre sonra yine yeni bir yazı ile karşınızdayım. Yazı yazmama vesile olan ise göz bebeğimiz Hamza Şamlıoğlu‘nun başlattığı “İşi Uzmanına Bırakmak Lazım” mimini bana paslayan sevgili Erdal Erdoğdu. Belirtmeden geçemeyeceğim, uzun zaman oldu Erdal ile yüz yüze görüşmeyeli ama gönüller bir olunca göz görmese de kalplerdeki yer baki oluyor. Tabi bu durum aklıma hemen aşağıdaki Yavuz Sultan Selim ile Hasan Can arasındaki bu anekdot geldi, keyifle dinleyiniz.

Hamza’nın hikayesi çok derin tabi, benim yanına yaklaşacak bir hikayem yok. Daha blog tutmaya yeni başladığım zamanlarda WordPress’le yeni tanıştığımda yedek alma kısmını hiç önemsemeyip kaybettiğim 10 küsür yazı dışında 🙂

Zaten çok sık yazan biri değilim, toplam yazı sayım alakasız acemilik dönemleri de dahil 257 civarında şu an. O dönemde buharlaşan demirayak.org‘a yandım yandım çözüm ararken WordPress’e geçmemde önemli etken olan Melih Güney (a.k.a süpermen) sağolsun imdadıma yetişti. Aynı zamanda hosting konusunda da yardımcı olduğu için bir firmadan başka firmaya geçerken yaklaşık 6 ay eski de olsa bir yedek buldu. Kaybettiğim yazılar da yanıma kar kaldı. Takip eden süreçte trafik aldığını Google Analytics’ten takip ettiğim sayfaları tekrar düzenledim, yorucu bir düzenleme ayağı oldu benim için. Özellikle de sayfaların SEO ayarları için ciddi zaman harcadım.

Yeni seçtiğimiz tema da yeterli etkinliği gösteremediği için trafik alan pek çok sayfa Google’ın tozlu arama sayfaları arasında kayboldu gitti. Daha sonra bir tema denemesi daha yaptım ama pek olumlu elektrik alamadım. Son tahlilde Can Yiğiterol şu an gördüğünüz Demirayak WordPress Teması’nı benim için hazırladı. Şimdi kafam rahat ama hala zaman ayırıp da yapmam gereken içerik düzenlemelerini yapamadım. Bu da benim hatam diyelim, terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

İşi Uzmanına Bırakmak Lazım Derken

Evet çok fazla işle meşgul oluyoruz, çok fazla zaman harcıyoruz ama her temas ettiğimiz işin uzmanı olma imkanımız olmuyor. 2009’dan beri dijital dünyanın içindeyim, başlangıçta e-ticaret içerisinde olmak üzere ağırlıklı olarak dijital pazarlama dünyasının her alanıyla temasım oldu ve şu an hedefleyip içinde var olduğum üzere SEO alanını en ön safa koydum. Her gün yeni bir şeyler öğrenebilme heyecanımı koruyorum ve çabalıyorum. Özellikle İmza İnternet Teknolojileri bünyesine geçtikten sonra bu heyecanım ivmelenerek devam ediyor. Hasan Yaşar gibi bir ustanın yanında çırak olmak çok heyecanlı, her an yepyeni şeyler öğreniyorum. 1,5 yıl gibi kısa bir sürede çok mesafe kat ettiğimi hissediyorum. aramamotoru.com‘da içerik paylaşabilmek için sürekli araştırmak zihin açıcı ve öğretici. “İşi Uzmanına Bırakmak Lazım” çok güzel bir başlık ve altını dolduracak çok şeyimiz var.

Bununla beraber sürekli temas halinde olduğum ve paylaştığı istatistiklerle beni sürekli şaşırtmayı başaran Adwords Uzmanı Yasin Kaplan‘a da bir parantez açmak istiyorum. Belki de çalışanlardan daha fazlasını görüyorum ve Adwords ufkum açılıyor. Verileri takip edince hakikaten “İşi Uzmanına Bırakmak Lazım” dedirtiyor. Her defasında aynı daha verimli hesap yönetmek zor iş 🙂

Erdal Erdoğdu‘nun başlattığı mime cevap verebilmiş olmanın mutluluğu ile mimi paslayacağım. Tahmin etmesi zor olmayacak tabi Melih GüneyCan YiğiterolHasan YaşarYasin Kaplan ve Fatih Coşkun sizlerin düşüncelerini okumayı da iple çekiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “İşi Uzmanına Bırakmak Lazım”

  • YUSUF
    Nis 9, 2019 at 14:14

    Güzel site hazırlamışsın Emrah.