Öldükten sonra Gmail hesabınıza ne olacak?

İnternette kullanıcıların sahip olduğu sosyal medya hesapları, site profilleri ve Gmail gibi mail hizmetlerinin kişinin vefatı sonrasında ne olacağı sıklıkla gündeme geliyor. Sosyal ağlarda kişinin anısının yaşatılması adına farklı düzenlemeler yapılırken dünyanın en popüler e-mail hizmeti Gmail’de de vefat gibi durumlara karşı sürekli düzenlemeler yapıyor. Peki Öldükten sonra Gmail hesabı ne olacak?

Şirket Mailini Gmail’e Yönlendirme

2021 yılına kadarki süre içerisinde 9 ay boyunca aktif olmayan hesaplar otomatik olarak siliniyordu. Ancak 2021 yılının Haziran ayında yapılan güncelleme sonrasında bu durum iptal edildi. Hesap silmeyi iptal eden Google, hesap yerine hesaptaki içerikleri silmeyi tercih etti. Bu doğrultuda kullanıcıların vefatı sonrasında hesabına erişim sağlayamayacak olması, tüm verilerinin silinmesiyle sonuçlanıyor. Hesap bilgilerinin bilinmesi halinde hesaba erişim sağlanabiliyor. Hesabının güvenliği ile ilgili endişe yaşayanların ise mirasçı olarak adlandırılan ayarlamaları yapması yeterli.

Öldükten sonra Gmail hesabı nasıl miras bırakılır?

Gmail hesabının miras bırakılabilmesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli detay vefat öncesinde gerekli ayarlamaların yapılması. Bu sayede iki adımlı kimlik doğrulama sistemine kadar tüm ayarlar miras hesaba tanımlanabilir.  Bu işlemler için ise öncelikle aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

  • myaccount.google.com adresine giriş yapın.
  • Hesap ayarları bölümünden Veriler ve Gizlilik seçeneğini takip edin.

Sayfanın aşağısında yer alan dijital mirasınız için plan yapın seçeneğinde kullanıcıların miras bırakması için seçeneklere yer verilmiş durumdadır. Bu bölümde Gmail dışındaki bir mail adresinin etkin olmayan hesap yöneticisi olarak tanımlanması yeterli.  Bu işlemler sırasında kullanıcıların seçim yapabileceği farklı pencereler açılacaktır. Bu pencerelerde kişisel tercihe bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Böylece vefat sonrasında miras yöntemi ile hesap aktarılabilir. Eğer herhangi bir giriş olmadığı takdirde belirli bir süre sonunda hesabın silinmesini istiyorsanız, mevcut seçenekler arasından bu seçim de yapılabilir. Bu seçenek tercih edildiğinde 3 ile 18 ay arasında hesap kalıcı olarak Google tarafından silinmekte ve erişilemez hale getirilmektedir. Ancak miras seçeneğinin tercih edilmesi halinde mail üzerinden bildirim yapılarak hesabın yönetilmeye devam edilmesi sağlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir