BES Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi hakkında herkesin bir merakı, bir tecrübesi, bir bildiği var elbette. Herkesin farklı görüşleri olacaktır muhakkak ama ben burada kendi hikayemi anlatmak istiyorum.

Devlet BES’e yatırılan anaparanın %25’ini vereceğini açıklamasıyla birlikte başlayan bir furya vardı ve eğilim bu yöndeydi. 2013’te evi alırken ev kredisi aldıktan sonra kalan açık olan on beş bin lirayı kredi olarak vermeyi kabul eden banka BES’i şart koşmuştu. Biz de o an zorunluluktan kabul etmek zorunda kalmıştık. Sonrasında yapacağımız birikimlerin ileride çocuğumuzun birikimi olmasına karar verdik ve düzenli ödemeye devam ettik.

Velhasıl yaklaşık 3 seneye yakın bir dönem geçti bu olayın üzerinden ve etrafımdakilerin sistemden birer birer uzaklaştığını görmemle ben de kontrol etme gereği duydum. Bu arada %25 katkı sistemde 10 sene aktif olanlara verilen bir destek, 5 sene kalanlara %15, 3 sene kalanlara %10 destek veriyor devletimiz. Önce sistemden çıkarsam ne kadar alacağımı sorguladım, yatırdığım paranın %4 fazlasını veriyordu. Üşenmedim ve hesapladım ödeme yaptığım günlerde altının gramı fiyatı ne kadardı? TCMB döviz kurlarından hem euro hem de dolar kurları ne kadardı? Aşağıdaki tablo çıktı karşıma :/ (Renkli sütunların en alt satırları toplam TL tutarını belirtmektedir.)

BES Sistemi Koca Bir Balonmuş!

Yatırdığım tutar 6344 TL ve sistemde biriken para 6600 TL, çıkış talebi sonrası kesinti yaparlar mı? Henüz bilemiyorum. Ben yapmayacaklarını varsayarak şu ana kadar %4 getirisi olduğunu varsayıyorum. 22.12.2015 tarihi itibarı ile Eğer ben ödeme yaptığım günlerde altın alsaydım aldığım 69,70 gramın karşılığı olan 6992,8 TL karşılığı %10,23 kazanç sağlayacaktım, euro alsaydım aldığım 2191,3 euronun karşılığı olan 7018,81 TL karşılığı %10,64 kazanç sağlayacaktım ve eğer dolar alsaydım aldığım 2741,6 doların karşılığı olan 8032,9 TL karşılığı %26,62 kazanç sağlayacaktım.

Belki de dişe dokunur meblağlar olmadığı için ilgili bankanın yetkili danışmanları gerekli yönlendirmeleri yapmamış da olabilirler ama ben inancımı kaybettim bir kere.

Bu tablo gösteriyor ki düzenli birikim yapabilecek kapasiteye sahipseniz kısa ve orta vadede hem altın hem euro hem de dolar daha fazla önceliğinizde olmalı hatta BES aklın ucundan geçmemeli. Yani BES Sistemi Koca Bir Balonmuş! Paramızı sisteme kullandırmışız…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir