Ev Sahibi Olmak ya da Olamamak2

Malum evlilik sürecindeyim, iş koşturmacasından arta kalan zamanlarımda da hazırlıklarımıza ağırlık veriyorum. Pek çok aşamayı sorunsuz geçtik şükür ama bu ev konusu biraz zorlayacak gibi…

Ev sahibi olmayı herkes gibi ben de çok istiyorum ama istemek yetmiyor. Çok fazla dinamiği bir araya getirmek gerekiyor. Lokasyon, ailelere yakınlığı, binanın yaşı, muhit, bulunduğu kat, güneş alması vs vs… O kadar isteğin sonunda ev bulmak imkansız zaten satın alma fiyatlarını bu konuya hiç dahil etmiyorum.

“Ev sahibi olmak ya da olamamak” önemli bir husus. Kiralık evleri de tarama alanına alıp hassasiyetle inceliyorum ama kiralık evleri olan ev sahiplerinin ne içtiğine o kafaya nasıl ulaştıklarına henüz bir yorum getiremiyorum. Standart olarak 2 deposito, ilk kira ve emlakcıya bir kira masrafsız içine girilebilecek bir daire için normal ama öyle istekler var ki, öyle evlere öyle istekler var ki…

Ya arkadaş ev boşalmış önünde biraz zaman var neden tadilat yapmazsın? Neden 3 kuruş harcamamak için yırtınırsın? Gelen kiracıya giydirmek için uğraşırsın? 20 tane kiralık ev gezdiysem 2-3 tanesinde sadece boya yapıp oturmak mümkün olur, o derece yani. Bakım yapmadan içinde oturulamayacak kadar vahim evler, şeklini şemalini kullanışlılığını falan gözü görmüyor insanın. Tamam öncelikli olarak istediğim muhitlerde evler yaşlı(15+) olabilir ama pimapen yaptır, odaların kapılarında cam olsun, banyoda pimapen olsun, odalar laminant parkeli olsun, mutfak dolapları elle tutulur olsun ben istediğinden 150 – 200 TL fazla vereyim. 15+ yıllık mutfak dolapları, parkeler, aluminyum pencere sistemleri görmekten sıkıldım. Ev sahibi olmak herkese göre değil!

Tabi emlakçılara da bir şeyler söylemeden yapamayacağım. Sorduğunuzda size söylediğimiz özellikler ile götürdüğünüz evler hiç uyuyor mu? Fiyat konuşmadan istediğimiz özelliklere rağmen o izbe evlere götürmeye nasıl yüzünüz tutuyor? Hadi bir tanesi iki tanesi diye geçiştireyim diyorum ama biri değil ikisi değil hepsi aynı, al birini vur ötekine.

Gittikçe şehirden uzaklaşıyorum ama benim istediğim gibi olacak!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir