Google Inbox

Google bizler için yeni bir şeyler hazırlıyor, her zaman alışkın olduğumuz yeniliklerin boyutunu büyüterek yeni bir deneyim kazandırmak için Google Inbox’ı hazırlamış. Aktif kullanacağınız Google servislerini bir arada tutan sosyal mail servisi olarak da adlandırabiliriz. Şimdilik davetiye usulü çalışabiliyor ve hesabınız aktif olduktan yaklaşık 24 saat kadar sonra davetiye gönderebiliyorsunuz ve 3 davetiye ile sınırlı, benden davetiye isteyebilmeniz için 24 saat gibi bir süreye ihtiyaç var.

Google Inbox Davet
Google Inbox Davet

Arkadaşınıza davet etmek için Google Inbox sayfasında sağ altta bulunan “+” bastığınızda yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi “Davet Et” butonu çıkıyor ve çok değerli 3 davetiyenizi gönderebiliyorsunuz.

Android ve ios platformlarında kullanabildiğiniz gibi tarayıcınızda inbox.google.com adresinden de ulaşabiliyorsunuz.

İlk bakışta bir sosyal ağ hissiyatı veriyor ve ben hissi sevdim. Mail atmak için sağ altaki kırmızı tıkladığınızda dikey olarak 5 buton oluyor, en çok mailleştiğiniz 3 kişi önerilere geliyor, 4. sırada hatırlatıcı ve en altta boş mail butonu geliyor. Sosyal kullanım alışkanlıklarımıza paralel bir tavrı var, herşeyi bir ekranda yönetebiliyoruz.

Google Inbox Anasayfa
Google Inbox Anasayfa

Gmail’den alışkın olduğumuz sol bar burada sol üstte gelen kutusunun solunda bulunan 3 çizgiyi tıklayınca açılıyor. En başta dijital hayatımıza yön vermemizi sağlayacak gelen kutusu, ertelenenler ve tamamlananlar bulunuyor. Diğer mail opsiyonları ikinci bölümde ve kullandığınız etiketler ise üçüncü bölümde. Mailleri erteleyerek kullanabilmek çok verimli olacak, o an yoğun olduğunuz için takip edemediğiniz/cevaplayamadığınız mailleri istediğiniz zaman sonra size hatırlatacak olması zaman planlaması açısından çok değerli.

Google Inbox’ın Bize Sağlayacağı Yenilikler Nelerdir?

1- Daha Temiz Mail Kutusu

Mail kutunuzdaki karmaşıklığı önlemek için gruplama sunuyor ve bu gruplara istediğiniz şekilde eklemeler yapabiliyorsunuz. Bu şekliyle ana hatlarıyla düzenlenmiş ve temiz bir mail kutunuz oluyor.

Google Inbox Gruplama
Google Inbox Gruplama

2- Maillerin Ön İzlemesi

Maillerin ön izlemesi olması zaman kazanmak açısından önemli ve her saniyemizin değer kazandığı bu zamanlarda küçük önemli ön izleme detayı bizim için hayat kurtarıcı. Misal Çiçek Sepeti’nden gelmiş bir mailin ne olduğunu içeriğin, ön izlemek güzel.

Google Inbox Mail Ön İzleme
Google Inbox Mail Ön İzleme

Aşağıda görüldüğü gibi satın alma yaptığınız bir işlem veya onay verdiğiniz bir organizasyon için mailleri sunuyor. Göz ucuyla bakmanız bile yeterli.

Google Inbox Satın Alma İşlemleri
Google Inbox Satın Alma İşlemleri

3- Hatırlatıcı

Herşeyi tek ekranda yönetmenin keyif olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Kırmızı butona basınca çıkan hatırlatıcıya yapmanız gereken işleri yazarak unutkanlığınızın önüne geçebilir, zaman yönetimini sağlamak için kullanabilirsiniz.

Google Inbox Hatırlatıcı
Google Inbox Hatırlatıcı

4- Mail Erteleme

Her anımızda bir şeyleri ertelemek zorunda olma gerçeğimiz söz konusu. Yapmanız gereken bir işi hatırlattığınızda ya da işinizle ilgili gelen bir maili o an cevaplayamadığınızda ertelemek çok verimli. Okunmadı olarak bıraksanız bile geçmişte kalınca olası unutma potansiyeliniz söz konusu ama o mail size 3 saat sonra veya ertesi gün gelse kendini hatırlatır ve bilinç altınızda yer eder 🙂

Google Inbox Mail Erteleme
Google Inbox Mail Erteleme

Burada paylaştıklarım Google Inbox hakkındaki ilk izlenimlerimiz kısa bir özeti. Biraz daha kullandıktan sonra daha detaylı olarak güncellemeler yapacağım, belki de başka bir yazı konusu olacak, bilinmez. Aklınıza gelen soruların cevapları için Inbox by Gmail Yardım  Merkezi size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Google Inbox ile Gmail’i ayrı ayrı da kullanabiliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir