cumhuriyetin 88 yil

Her geçen sene daha da sahip çıkılması gereken bir hale gelen Türkiye’mize tek yürek olmak için sunulmuş en büyük fırsat olan Cumhuriyet  Bayramımız’ın törenlerinin iptal edilmesi kabul edilebilir değil benim için. Gölcük depremi sonrası da iptal edilmiş olması bir kriter değil, hala Acun programlarını yapıyorsa, hala Spor Toto Süper Lig oynanıyorsa, hala evlilik programları yayınlanıyorsa Cumhuriyet Bayramı kutlamaları da gayet yapılabilir. Tamam boğazda çok renkli şaşalı havai fişekli gösteriler yapılmasın ama fener alayı neden yapılmaz?

Verdiğimiz 26 şehit sonrası birbirine yaklaşan insanlarımız 7.2 büyüklüğündeki Van depremi sonrası birbirine kenetlenmişken en fazla ihtiyacımız olan dönemde resmi etkinlikler iptal edildi. Halkımızın duyarlılığı ile yine kutlanmadan geçmeyecek, büyük topluluklar halinde büyük meydanlarda buluşulup fener alayı yürüyüşünü gerçekleştirecek.

Cumhuriyetle ilgili etkinliklere karşı her geçen zaman gelişen bir baskı var, hep uzaklaştırılmaya çalışıyoruz hissettirilmeden. Artık partilerin Türk Bayrağı asmadığı, asılmak istendiğinde olayların çıktığı, kutlamaların gizli saklı yapıldığı(!) bir yılı daha geride bırakıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmemiz gerekirken biz genel hatlarıyla “izin”deyiz. Tam olarak duygularımı ifade edemesem de Cumhuriyetimizin 88. yılı hepimize kutlu olsun.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

(Foto: kac-gun-kaldi.blogspot.com)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir