kredi notu nedir

Kredi Notu nedir ?

Bankadan kredi talep ettiğimizde veya kredi kartı limit arttırmak istediğimizde bize engel olması muhtemel olan Kredi Notu nedir ? Yakın zamanda hayatımıza Findeks ile daha ulaşılabilir halde gelen bireylerin ekonomik durumuyla ilgilenen kurumların kredi kararı verirken referans aldıkları nota Kredi Notu denmekte özetle.

Findeks öncesinde ben kredi ve kredi kartı geçmişimi görebildiğim bir platform olmamıştı. Vardıysa da ben bilmiyordum yani benim ayıbım olsun tamam 🙂 Öğrencilik hayatında benim gibi pek çok kişinin de kullandığı kredi kartından başlayarak çok fazla dikkat ettiğini zannetmiyorum. İşte dikkat etmediğin zaman kötü oluyor kredi notun sonra bankadan 3 kuruş kredi istiyorsun da alamıyorsun. İş hayatına başladıktan sonra biraz gidişat pozitif olmaya başlıyor ama ondan sonrası neyin nasıl olduğunu bilmek gerekiyor pozisyon alabilmek için.

Kredi Notunun Hesaplanmasında Kullanılan Bileşenler Nelerdir?

Finansal manada yaptığımız her hareketin bir karşılığı var Findeks’in bize sunduğu. Ağırlıklı olarak hangi hareketin neye sebep olduğuna bir bakacak olursak:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları(%30): Kullandığımız kredi kartlarının asgari ödemelerinin ve bireysel kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi kredi notunu yükselten faktörlerden biridir. Son ödeme tarihlerinden sarkan ödemeler ise olumsuz olarak yansımaktadır.
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu(%25): Kredilerin iyi veya kötü kapanmış olması, teminatı olan veya olmayan mevcut bakiyeler ve borç limitleri de kredi notu hesaplanırken dikkate alınır.
  • Yeni Kredi Arayışı(%20): Henüz ödeme performansı bilinemeyen yakın zamanda kullanılan krediler bireysel risklilik oranını arttıran bir husustur. Ödeyeceğiniz meblağ ne kadar yüksekse o kadar riskiniz yüksektir ve ona göre kredi notuna yansır.
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu(%15): Şimdi burada kredi kullanmayan bakir bir bireysel geçmişe sahip olmanızın daha avantajlı olduğu kanısına varabilirsiniz fakat düzenli ödeme performansına sahip kişilerin avantajlı olduğu bir kriter. Düzenli ödemeler size olumlu puan getirir.
  • Diğer(%10)

Kredi Notu Puan Tablosu

Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 değerleri arasındadır. Buna göre 0 en riskli, 1900 ise en az riskli puandır.

En riskliOrta riskliAz riskliİyiÇok iyi
0-799800-12991300-14991500-16991700-1900

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir