nikah işelmleri
Nikah işlemleri
Nikah işlemleri

Pek çok yerde nikah işlemleri için gerekli belgeleri bulabilirsiniz, ben işlemlerin uygulamasından bahsedeceğim biraz. Hiç büyütülecek evham yapılacak bir şey değil fakat günün önemli kısmını alıyor.

Nikah işlemler için gerekli belgeler:

  • Nüfus cüzdanı
  • Sağlık rapou
  • 5’er adet fotoğraf
  • İkametgah (Çiftlerden birinde olması kafi)

Tek zaman alan işlem istenilen sağlık raporlarını temin etmek, çünkü zaman kısıtlaması var ve izin alınan bir günün içinde bitirilmesi önemli. Nikah memurluğuna 14:00’a kadar ulaşmanız gerekiyor(14:30’a kadar kabul ediyorlar). Öncelikle aile hekiminize gittiğinizde sizden kan tahlili ve akçiğer filmi istiyor, yani Aile Sağlık Merkezi’ndeki aile hekiminize gitmeniz ilk şart değil. Eğer para harcamadan devletin imkanlarıyla işlemi tamamlamak istiyorsanız saat 10:00’dan önce belediyelere bağlı sağlık merkezlerinde kan vermeniz gerekli ki 14:00’te teslim alabilesiniz. Verem Savaş Dispanseri’nden akciğer filmi almak zamanla yarışmayı gerektirmiyor.  14:00’te kan sonuçlarını aldıktan sonra önce Aile Sağlık Merkezi’ninzdeki aile hekiminize onaylatmanız ve bir rapor oluşturulması gerekiyor, sonra Aile Toplum Merkezi’nde bu raporu onaylatıyorsunuz. Arada kalan 30 dakikada bu işlemleri yapabilmek için ya bütün binaların bir arada olması gerekli ya da moleküler transportasyonu keşfetmiş ya da keşfedilmiş olması gerekiyor.

Bu noktada devreye özel hastaneler giriyor! Onlara yönlendiriliyorsunuz çünkü aynı gün içinde işlemleri bitirmeniz gerek. Onlarında para kazanmaya ihtiyacı var değil mi? Kan tahlilini 1buçuk 2 saat içinde alabiliyorsunuz ve doğal olarak hem Aile Sağlık Merkezi’ne hem de Aile Toplum Merkezi’ne gidecek yeterli zamanınız olsun. Gittiğinizde nikah işlemleri için tahlil ve akciğer filmi çektirmek istediğini söylüyorsunuz “Şu an bir kampanyamız var, hem tahlil hem akciğer filmi kişi başı 50 TL” diyorlar. Danışıklı dövüş bu X, Y, Z hastaneleri de aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyor.

Demem o ki özel hastaneye giderseniz işleminiz çabuk biter.

Sonra kişi başı 1’er adet nüfus cüzdanı, 1’er adet sağlık raporu, 5’er adet fotoğraf ile ilgili nikah memurluğuna başvuru yaptığınızda sadece istediğiniz günde saat bulmak kalıyor 🙂 Son olarak “nüfus ve aile cüzdanı” için de 50 TL vermeniz gerekiyor.

Eğer haftasonu nikah yapmak istiyorsanız 2 ay çok kısa bir süre, yer bulma imkanınız hemen hemen yok gibi. Bizim gibi hafta içi ise tercihiniz 2 ay yeter de artar bile 🙂

07.09.2011  çarşamba 15:00 😀

NOT: Evlenme randevusu saatinde Anne ve Babanız dışında, kimlikli, sizi tanıyan 2 (iki) kişiyi şahitlik yapmak üzere getirmeniz zorunludur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir