Bolu Gölcük

Başlığımız ” Bolu Gölcük Nasıl Bir Yer? ” ama yapmış olduğumuz pazar gezisinin son durağı Bolu Gölcük. Köyden çocukluk arkadaşlarımla uzun süredir planladığımız Abant gezisini geçtiğimiz pazar günü itibarı ile gerçekleştirme fırsatı bulduk, günü birlik ama çok eğlenceli bir pazar günü geçirdik. Pazar günü yaklaştıkça “O gün Abant hava durumu nasıl olacak?” sorusu aklımızda yer etmişti. Yaklaştıkça gördük ki pazar günü hava sağnak yağışlı olacaktı. Yağmur bizi bozmazdı 15 kişi bir arada olmak hava durumu karşısında galip geliyordu tabi. Bir diğer soru Abant’a nasıl gidilir? Yol üstündeki büyük park alanlarından biri olan Highway Outlet’i geçer geçmez paralı yoldan ayrılıyorsunuz, ilk kavşakta tabelaları takip ederseniz orada yaklaşık 25 km kadar sonra ulaşabilirsiniz. 15 kafadar bir olunca yolculuk çok keyifli geçti, hepbirlikte söylenen şarkılar türküler oyun havaları falan… Saat 07:00’da başlayan yolculuğumuz 10:00’da kahvaltıya oturmamızla son buldu.

İlk Durak Abant

Abant’a 10 km kadar yaklaşınca sağlı sollu kahvaltı yapabileceğiniz aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Biz bu mekanlar arasında Cemil Piknik Alanı‘nı seçtik, hem yanında akan dere, hem mekanın şekli bizi cezbetti. Kişi başı 20 TL vererek sınırsız bir kahvatı yaptık, çok fazla çeşit masada yer alıyordu ve bittikçe istediğiniz ne varsa geliyordu. Yeşilliğin arasında, akan suyun sesiyle birlikte yedikçe yedik uzun süredir böyle kahvaltı yaptığımı hatırlamıyorum 🙂 Eğer o bölgeye gidip burayı tercih ederseniz mutlaka Hayati’yi bulun, samimi ve hoş sohbeet bir arkadaş. Namı-ı diğer Bolulu Kurt Seyit.

Pazar sabah oraya ulaştığımızda hava parçalı bulutluydu, kahvaltı boyunca ara ara güneş yüzünü gösterdi. Beklediğimizden iyi olan hava bizi memnun ederken günün keyifli geçmesine neden oldu. Oradan rotamızı 1350 metre rakıma sahip Abant Gölü’nün bulunduğu Abant Milli Parkı’na çevirdik, minibüsle gittiğimiz için 25 TL giriş ücreti ödedik eğer otomobille girerseniz 10 TL, yaya girerseniz 3 TL ödersiniz. İçeri girdikten sonra ilk bulduğumuz müsait alana aracımızı parkedip anın keyfini çıkarmaya başladık, yayıldık yemyeşil çimenlere o anlarımızı ölümsüzleştirmekle meşgul olduk. Pek çok fotoğrafımız oldu, hem uzun uzun ağaçların önünde hem de Abant Göl’nü arkamıza alıp çok keyifli kareler yakaladık. Gölün etrafında biraz daha yürüdük ve susuzluğumuzu gidermek için gölün o bölgesindeki tek olan mekana oturduk ve gölün kenarında kahvelerimizi yudumladık. O kafenin arkasındaki tepede geniş bir alan var ve çıktığınızda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Abant Gölü Kafe
Abant Gölü Kafe

Oradan sonra otellerin bulunduğu tarafa geçtik, Abant’ta gezilecek yerler hakkında bir arama yaparak etrafta nerelere gidebiliriz? sorusunun cevabını ararken bir taraftan da oradaki küçük pazar yerinde yöresel ürünler ve Bolçi (Bolu Çikolatası) aldık. Yaklaşık 3 saat gibi bir süreç sonrasında ABant Milli Parkını bitirmiştik. Şimdi kalan 2-3 saatlik vakitte nereye gideceğimize karar vermek kalmıştı. Yedi Göller Milli Parkı, yürüyüş parkurları olan Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası, Samandere Şelalesi, Güzeldere Şelalesi ve Gölcük Milli Parkı arasında yazı tura atarken ben ve bir arkadaşımın daha gelirken tavsiye aldığı Gölcük Milli Parkı öne çıkmıştı, hani Google’da Abant fotoğraflarnı aratınca çıkan gölün arkasındaki ahşap binanın olduğu yer, işte tam o sırada yanımızdan telefonla geçen birinin “Gölcük çok harika diyorlar buradan oraya geçeceğiz” özetli cümleleri ile artık netleşmişti 🙂

Bolu Gölcük Nasıl Bir Yer?

Atlara binilen mekandaki işletmecilerden yol tarifi alıp Bolu merkez üzerinden 1217 metre rakıma sahip Gölcük Milli Parkı’na doğru yol aldık. Gölcük Milli Parkı’na nasıl gidilir? diye merak edenler için Bolu merkezden sonrası için harita paylaşmak istiyorum. Bolu merkeden yaklaşık 17 km mesafedek bulunan Gölcük Milli Parkı’na geldiğimizde giriş ücretleri yine Abant Milli Parkı’ndaki gibi minibüsle 25 TL, otomobil 10 TL, yaya 3 TL’ydi. İçeri girip aracımızı otoparka bıraktıktan sonra heyecanla o kadar tavsiye edilen mekanın derinliklerine doğru yol aldık. Gölün kenarına geldiğimizde anladım ki Abant Gölü’nde geçirdiğimiz vakte yazık etmişiz, gerçekten ilk görüşte aşk yaşadım. Küçücük ve çok sevimli bir yer, yerde mangal yakmak yasak ama belediye mangal için özel 1 metre yüksekliğinde sobavari mangallar apmış ve belirli aralıklarla yerleştirmiş. Küçük gölün etrafında yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru var ve gölün muhtelif yerlerinde fotoğraf çektirmek için alanlar bırakılmış. Neresinden bakarsanız bakın gölün tamamını görebiliyorsunuz, küçük bir göl ama o koyu yeşilliğin içinde o suyun bütünleşmesini anlatsam da anlayamazsınız 🙂

Bolu Gölcük
Bolu Gölcük

Gölcük Milli Parkı içerisinde yemek yiyebileceğiniz mekanlar da mevcut, sadece mangal mekanı değil yani. Genel kanı o tarz bir yerde “pahalılığından dolayı yemek yenmez” şeklindedir ama fiyatlar fahiş değil, sucuk ekmek 8 TL, köfte 12 TL vs yani gönül rahatlığıyla yolculuk öncesi yemek yiyebilirsiniz. Doyduktan sonra o büyüleyici mekandan ayrılıp artık gitme vaktinin geldiğinin farkına vardık, çok zor oldu ayaklarımız geri geri gitti tabir-i caizse ama dönmeye mecburduk. Otoparka gidene kadar toplasan 3 dakika sürmeyecek yolda sağnak yağmur altında iliklerimize kadar ıslanarak anılarımızı pekiştirdik. 18:00’de de dönüşe geçtik ve sağnak yağmur altında 22:00’da İstanbul’a döndük. O kadar yoğun ve yorucu güne rağmen dönüş yolunda bile müziklere eşlik eden coşan oynayan insanlardık biz, çok mutluyduk.

NOT: Kiralık şoförsüz minibüs bulmak pek kolay olmuyor. 2 hafta öncesinden anlaşıp araç fotoğraflarına kadar bize gönderilen cumartesi öğle saatlerine kadar herşey yolunda olan Üçler Oto Kiralama teslim saati yaklaştıkça süreci ertelemeye başlayıp aracı teslim edemeyeceğini cumartesi akşam 20:30 gibi bildirdi. 2 haftada 10  kere telefonla ulaşıp kapora için banka bilgisi istememe rağmen vermemelerinden şüphelenerek B planı yapmıştım ki planımızı iptal etmek zorunda kalmadık. Hemen Özkaynak Turizm ile irtibata geçip 22:00’da aracı teslim aldık. Size de şoförsüz kiralık minibüs lazım olursa hangi firmayı tercih etmeyeceğinizi bilin.

Son olarak günü anlatan kalabalık bir fotoğraf 😀

Sofular Gençliği
Sofular Gençliği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir