Evde çalışanların ev hayatını kolaylaştıracak 7 ipucu

Pandemi ile birlikte yoğun olarak evde çalışmaya başladık. Her ne kadar bazı işletmeler normale dönseler de hibrit çalışan veya hala evde çalışmaya devam eden pek çok kişi bulunuyor. İş hayatını evde sürdürmek başlarda keyifli olsa da zaman ilerledikçe zorlu bir hal almaya başlıyor. Evde çalışanların ev hayatını kolaylaştıracak ipuçları ile gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Yoğun işe hayatı temposu ile birlikte evdeki görev ve sorumluluklar birleşince işler karmakarışık bir hal alabiliyor. Bunun getirisi olarak da stres seviyesi artıyor ve hayat standartlarında negatif etkileri ortaya çıkmaya başlıyor. Ufak hamleler ile bu süreçleri daha kolay hal getirmek mümkün.

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarınıza ne olacak?

Evde çalışanların ev hayatını kolaylaştıracak 7 ipucu

1- Rutin oluşturun

Çalışma saatleri dışında da belirli bir rutin oluşturarak, günlük işlerinizi organize etmek daha kolay olacaktır. Sabahları erken kalkın, kahvaltı yapın, egzersiz yapın, iş için belirlediğiniz zamanlarda çalışın ve akşam saatlerinde dinlenin.

2- Çalışma alanınızı düzenleyin

Çalışma alanınızı düzenlemek, evde verimli çalışmanıza yardımcı olabilir. Rahat bir sandalye, iyi bir aydınlatma ve bilgisayarınız için uygun bir masa seçin. Ayrıca, çalışma alanınızı düzenli olarak temizleyin ve düzenli olarak havalandırın.

3- Zamanınızı yönetin

Çalışma saatlerinizi belirleyin ve bu saatlere uyun. Bu sayede, zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca, iş ve özel hayat arasında denge sağlamak için zamanınızı doğru bir şekilde yönetin.

4- Esnek çalışma saatleri oluşturun

Esnek çalışma saatleri oluşturarak, iş ve özel hayatınız arasında denge kurabilirsiniz. İşvereninizle görüşerek, işinizi tamamlamak için farklı saatlerde çalışabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Genelde gece sakin kafayla çalışmak benim için aşırı verimli oluyor.

5- Ara verin

üzenli aralıklarla kısa molalar vererek, konsantrasyonunuzu ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz. Bu molalarda egzersiz yapabilir, biraz yürüyüş yapabilir veya meditasyon yapabilirsiniz. Uygulamaya girip hızlı market siparişi vermek yerine markete gitmek bu maddenin en uygulanabilir hali 🙂

6- Yemek hazırlığını planlayın

Yemek hazırlığını önceden planlayarak, evde yemek yapmak daha kolay hale gelebilir. Planlı yemek hazırlığı, sağlıklı beslenmenizi de destekleyecektir. Tabi evde yemek yapma gibi bir hedefiniz veya alışkanlığınız varsa. Ben bireysel olarak yemek hazırlığı yapmak yerine sipariş vermeyi veya atıştırmalıklarla geçiştirmeyi tercih ediyorum.

7- Sosyal bağlantılarınızı koruyun

Evden çalışırken, sosyal bağlantılarınızı korumak için çaba gösterin. Meslektaşlarınızla video konferanslar düzenleyin, arkadaşlarınızla sosyal medya aracılığıyla iletişim kurun veya online etkinliklere katılın. Bu, evde çalışırken sosyal izolasyondan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Tabi arada fiziksel olarak görüşmeler de planlamak gerekli, hep bilgisayar başında olmak hoş değil. Hadi şimdi bir program yapın ve dışarı çıkıp sosyalleşin 🙂

Yorum

Kağıt üzerinde söylemesi de tespit etmesi kadar kolay olmakla birlikte uygulaması göründüğü kadar kolay olmuyor. Evde çalışanların ev hayatını kolaylaştırma temennisiyle yazdığım bu yazıya ne kadar uygulayabiliyorum konusuna değinmek gerekirse sanırım %70 civarında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir